Służba na Pomorzu

Home / Blog / Służba na Pomorzu

Służba na Pomorzu

Druhny, druhowie! W weekend 26/27 sierpnia miałem przyjemność dowodzić grupą ochotników biorących udział z służbie dla mieszkańców obszaru dotkniętego przez ostatni huragan. Było nas dziewięcioro. Instruktorzy, kadra harcerska i przyjaciółka jednej z druhen. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć skalę katastrofalnych zniszczeń.

Medialny szum wokół miejscowości Rytel odwraca nieco uwagę od innych rejonów dotkniętych wichurą. Nasza droga wiodła przez powiat chojnicki, tucholski i sępoleński. Chwilami można było się zastanawiać o co tyle szumu. Jedziemy szosą i za oknami wszystko wygląda zwyczajnie. A potem nagle spostrzegamy scenerię niczym z filmów wojennych. Na olbrzymich połaciach las został zdmuchnięty i połamany jak zapałki.

Drzewom już nie mogliśmy pomóc, przyjechaliśmy pomagać ludziom. Z początku zastanawiałem się, czy po dwóch tygodniach od pamiętnej burzy, będziemy mieli komu pomagać. Minęło tyle czasu. Dwa tygodnie. Na miejscu druhna z hufca Tuchola, która dysponowała naszą grupą rozwiała wszelkie dumania. W najbliższych wsiach w tej gminie już jest porządek, ale u sąsiadów… Przez dwa dni odwiedziliśmy trzy gospodarstwa – w każdym ludzie, dla których nasze wsparcie było nieocenione. Wszędzie też trafialiśmy na innych niosących bezinteresowną pomoc.

Do wszystkich z tych ludzi ślę ciepłe myśli. Zwłaszcza do druhny, która niezłomnie trwała w niesieniu pomocy samodzielnie i organizacji służby naszej i wielu innych. Chciałbym też podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w wyprawie.

Główne przemyślenia, które mam po służbie,​ której się podjęliśmy, mam takie, że bardzo mi żal. Żal, że pojechaliśmy na tak krótko, że byliśmy tak późno, że było nas tak mało. Ale ten żal przypomina, że mimo wszystko trzeba być czujnym.

Phm. Michał Zając HO

Recent Posts

Leave a Comment

17 − 9 =

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search