Zuchowe Szkolenie Pomocników Świętego Mikołaja SH

Home / Blog / Zuchowe Szkolenie Pomocników Świętego Mikołaja SH

Zuchowe Szkolenie Pomocników Świętego Mikołaja SH

W grudniu zuchy ze Stowarzyszenia Harcerskiego otrzymały list z zaproszeniem do udziału w szkoleniu pomocników Świętego Mikołaja. Zdecydowały się zuchy z dwóch gromad – „Bractwa Znaku Zapytania” i „Przyjaciół Małego Księcia”. W sobotę, 16 grudnia wyruszyliśmy do Izabelina w Puszczy Kampinoskiej. Szkolenie zaczęliśmy w Centrum Edukacyjnym sąsiadującym z Dyrekcją KPN. Zwiedziliśmy tu wystawę „Przyroda i historia Puszczy Kampinoskiej” i odnaleźliśmy żyjących w polskiej Puszczy kuzynów renifera. Zaadresowaliśmy też koperty do Biura Św. Mikołaja w Rovaniemi w kole podbiegunowym w Finlandii – każdy z nas będzie mógł wysłać do niego list. Na koniec wycięliśmy i złożyliśmy sylwetki aniołków, które zostawiliśmy w Centrum w podziękowaniu za wizytę.

Całą grupą (11 zuchów, 1 harcerka, 4 funkcyjnych, 4 rodziców) wyruszyliśmy na trasę. Szliśmy czarnym, a potem żółtym szlakiem, spotykając po drodze wysłanników Świętego Mikołaja, którzy dawali nam różne zadania do wykonania. Harcerze z 88 WDH-y sprawdzali, czy w trudnych warunkach – braku śniegu – potrafilibyśmy załadować prezenty na zastępcze sanie, deskorolki i jak najszybciej przetransportować je przez las. Chłopcy z 50 WDH-y „Szturm” w ramach ćwiczenia sprawności fizycznej proponowali przejście po linie rozpiętej między drzewami – Święty Mikołaj musi wszak czasem mocno się nagimnastykować, żeby dostarczyć prezenty. Na kolejnym punkcie ćwiczyliśmy znajomość języków obcych i dopasowywaliśmy do rysunków przedstawiających dom, drzewo, anioła i koguta ich określenia w językach angielskim, niemieckim, francuskim i czeskim. Zagraliśmy też w parach w zabawę „one step back” (złap piłeczkę, cofnij się o krok i odrzuć), aby umieć zabawić dzieci, których rodzice zajęci są przygotowaniami do Świąt.

Na końcu trasy, na Polanie Opaleń rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy w nim kiełbaski. I wtedy okazało się, że w pobliżu rośnie „drzewko mikołajkowe”, na którym Święty Mikołaj zostawił dla nas drobne upominki. Ściągnęliśmy je wszystkie i rozdaliśmy uczestnikom szkolenia. Bardzo zadowoleni wróciliśmy do Warszawy.

A tu są zdjęcia!

(AMJ)

Recent Posts

Leave a Comment

5 × two =

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search