04
mar

Pola służby

Drodzy Instruktorzy, Drogie Instruktorki,

W ten zupełnie nieprzewidywalny wojenny chaos wkraczamy my i pewnie wielu i wiele z Was, tak jak i my, od tygodnia zastanawia się, co może zrobić, jak się zaangażować w pomoc na rzecz Ukrainy. Wiele z nas podjęło się już konkretnych działań – wzięliśmy udział w zbiórce najpotrzebniejszych rzeczy, pracujemy w Ukraińskim Domu, niektórzy z nas przyjęli rodziny. Bardzo Wam za to dziękujemy!

Naszym celem jest przede wszystkim pomoc tym, którzy jej potrzebują. Zależy nam, żeby udzielana przez nas pomoc była przede wszystkim potrzebna i żebyśmy mierzyli siły na zamiary. Musimy przygotować się też na to, że nasza gotowość będzie potrzebna jeszcze przez dłuższy czas – wojna rosyjska i wynikający z niej kryzys humanitarny w Ukrainie to nie będzie sprint, a długi marsz.

CO MOŻEMY ROBIĆ?

1. Pogotowie Harcerskie ZHR+FSE+SH

We wtorek (1.03) Stowarzyszenie Harcerskie weszło w skład Pogotowia Harcerskiego razem z ZHR oraz FSE. Opracowaliśmy listę służb, w których możecie wziąć udział. Do wyboru są m.in. dyżury w punktach recepcyjnych, opieka nad dziećmi, udzielanie informacji i pomoc w aklimatyzacji w Polsce. Chętni, pełnoletni poprzez formularz mogą się zgłaszać również do wyjazdów na granicę.Żeby dobrze zaplanować służby w SH potrzebujemy od Was informacji. W związku z tym gorąco zachęcamy Was do uzupełnienia formularza zgłoszeniowego:

👉FORMULARZ: https://dlaukrainy.zhr.pl/…

👉 Służbę koordynuje phm Julianna Rutkowska

2. Służba w Domu Ukraińskim – koordynowana przez SHW ramach Pogotowia SH koordynuje służbę w Domu Ukraińskim. Pomagamy w logistyce działań Domu i zarządzamy zespołem wolontariuszy. Za tę służbę w pełni odpowiada SH!

👉 Służbę koordynuje pwd. Matylda Górniak.

W służbach Pogotowia (w tym koordynowanej przez nas w Domu Ukraińskim) mogą uczestniczyć osoby 16+.

3. Służba jednostek

Drodzy drużynowi i drużynowe, zachęcamy do angażowania harcerek i harcerzy oraz zuchów w konkretne w działania. Potrzebne są przygotowywanie posiłków i kanapek, podjęcie się służby na rzecz nowych uczniów w szkołach (pomoc w adaptacji kulturowej, bycie “przewodnikiem” po szkole), zbiórki potrzebnych rzeczy, rozdawanie ulotek w języku ukraińskim. Ważna jest również edukacja i świadomość naszych wychowanków odnośnie obecnej sytuacji. Możecie im w tym pomóc poprzez np. tematycznie dobraną zbiórkę jednostki.Przykłady konkretnych działań zostaną omówione podczas najbliższych odpraw hufców.

👉 Materiały merytoryczne, konspekty zbiórek możecie znaleźć tu: https://sh.org.pl/uchodzcy/

4.Zbiórka potrzebnych rzeczy podczas konferencji

Podczas konferencji instruktorskiej (5 marca), po raz drugi już, organizujemy zbiórkę potrzebnych rzeczy dla Ukrainy. Jest to zbiórka Polskiego Czerwonego Krzyża.

Po konferencji zapraszamy na wspólny udział w koncercie charytatywnym na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Więcej informacji tutaj:https://facebook.com/events/s/dla-ukrainy-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%96%D0%BD%D0%B8-koncer/637320304227590/

Dbajmy o tych na rzecz których działamy, ale dbajmy też o siebie i o siebie nawzajem. Sprawdzajmy informacje, które przekazujemy i nie wprowadzajmy szumu emocjonalnego.

W razie wszelkich pytań i niejasności, oczywiście śmiało pytajcie.

Czuwaj!W imieniu Zespołu ds. Uchodźców i Ukrainy

phm. Julianna Rutkowska HR