Kim jesteśmy i jak do nas dołączyć

Stowarzyszenie Harcerskie działa od 1996 roku w Warszawie, a obecnie również w Warce i Lublinie. Naszym celem jest wychowanie młodego pokolenia tradycyjną metodą harcerską, opartą na wartościach zawartych w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, służbie bliźnim i Polsce.

Wierzymy w młodych, w siłę ich odwagi, wyobraźni i możliwości. Harcerki i harcerze mierzą się z wyzwaniami, wcześnie przyjmują odpowiedzialność za różne zadania, uczą się jak twórczo współpracować. Praca w gromadach i drużynach ma na celu kształtowanie charakterów, uczy zaradności i umiejętności podejmowania decyzji. Działalność Stowarzyszenia Harcerskiego jest naszym wkładem w budowę otwartego społeczeństwa obywatelskiego, świadomego własnej historii i tradycji, tworzonego przez pokolenie dumne ze swojego kraju, szanujące prawo i zasady demokracji. Chcemy utrzymać ideę harcerstwa jako ruchu, który skupia młodych, dążących do kształtowania otoczenia, do zmiany świata na lepsze – zgodnie z przesłaniem założyciela skautingu, Roberta Baden-Powella. Pamiętając o przeszłości, kształtujemy przyszłość. Otwartość światopoglądowa oznacza kształtowanie wzajemnego szacunku, umiejętności współdziałania mimo różnic. Idea braterstwa łączy nas bardzo silnie od początku istnienia naszej organizacji.

Harcerstwo to przede wszystkim niezapomniane przygody i dorastanie w gronie rówieśników i przyjaciół na całe życie. W Stowarzyszeniu Harcerskim zuchy, harcerki i harcerze tworzą 30 gromad i drużyn. Ich praca oparta jest o autorskie programy przygotowywane przez grupę 50 instruktorów – studentów i absolwentów kierunków społecznych, ścisłych i artystycznych.

Kształtowanie postaw, umiejętności i zainteresowań w połączeniu z rozwojem, aktywnością ruchową i kulturalną oraz kontaktem z przyrodą zapewniają organizowane przez nas w mieście i w terenie zbiórki, biwaki i wycieczki. Utrzymujemy kontakty ze skautami z Europy i jeździmy na obozy zagraniczne. Ważny jest dla nas aktywny i bezpieczny wypoczynek letni i zimowy oraz świadomie pełniona służba na rzecz społeczności lokalnej. Z tłumu wyróżnia nas mundur i pogoda ducha. Aby do nas wstąpić trzeba mieć od 7 do 16 lat, wesołe usposobienie, otwartą głowę i chęć przeżycia przygody.

Jak zostać harcerką, harcerzem lub zuchem?

Jeśli chcesz do nas wstąpić – po prostu przyjdź na zbiórkę. Jeśli szukasz przyjaciół, chciałbyś przeżyć przygodę, chętnie pomagasz innym i masz wesołe usposobienie – zapraszamy. Do harcerstwa dziewczyny i chłopcy wstępują dobrowolnie. Rodzice nie mogą Cię „zapisać” do drużyny, jeśli nie będziesz tego chcieć. Przystępując do nas wyrażasz wolę przestrzegania Prawa Harcerskiego – podstawowej zasady, którą kierują się wszystkie harcerki i harcerze. Harcerką lub harcerzem może być tylko ten, kto w zastępie i w drużynie, na zbiórce i w szkole, na podwórku i w domu, podczas gier, wycieczek i zabaw przestrzegać będzie harcerskiego prawa, to znaczy rzetelności, pogody, braterstwa, chęci niesienia pomocy. Jeśli jesteś gotowa lub gotów na to wyzwanie – zapraszamy!

Co mnie czeka?

Będziesz należeć do zastępu koleżanek lub kolegów w Twoim wieku. Wspólnie będziecie poznawać świat, brać udział w grach i wycieczkach, uczyć się jak zbudować prycz, upiec placki na ognisku, skonstruować latawiec, zrobić dobre zdjęcie i wystawić przedstawienie. Będziesz zdobywać sprawności, a każda z nich pokaże Ci jak wiele już się nauczyłaś lub nauczyłeś.

W ciągu roku będziesz się spotykać na zbiórkach w szkole lub będziesz wraz drużyną jeździć na biwaki. Zimą wyjedziesz na zimowisko, a latem weźmiesz udział w obozie harcerskim, w lesie, nad jeziorem gdzie będziesz spać w namiocie, na samodzielnie zbudowanej pryczy.

Mamy nadzieję, że kiedy założysz harcerski mundur, znajdziesz wokół siebie ludzi, którym będziesz mogła lub mógł pomóc, pełniąc służbę.

Po dołączeniu do drużyny lub gromady należy wypełnić deklarację członkowską znajdującą się poniżej.

Deklaracja – osoby niepełnoletnie  

Deklaracja – osoby pełnoletnie

Zgoda na wizerunek