Kim jesteśmy i jak do nas dołączyć

Stowarzyszenie Harcerskie działa od 1996 roku w Warszawie, a obecnie również w Warce, Chotomowie i Markach. Naszym celem jest wychowanie młodego pokolenia tradycyjną metodą harcerską, opartą na wartościach zawartych w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, służbie bliźnim i Polsce.

Wierzymy w młodych, w siłę ich odwagi, wyobraźni i możliwości. Harcerki i harcerze mierzą się z wyzwaniami, wcześnie przyjmują odpowiedzialność za różne zadania, uczą się jak twórczo współpracować. Praca w gromadach i drużynach ma na celu kształtowanie charakterów, uczy zaradności i umiejętności podejmowania decyzji. Działalność Stowarzyszenia Harcerskiego jest naszym wkładem w budowę otwartego społeczeństwa obywatelskiego, świadomego własnej historii i tradycji, tworzonego przez pokolenie dumne ze swojego kraju, szanujące prawo i zasady demokracji. Chcemy utrzymać ideę harcerstwa jako ruchu, który skupia młodych, dążących do kształtowania otoczenia, do zmiany świata na lepsze – zgodnie z przesłaniem założyciela skautingu, Roberta Baden-Powella. Pamiętając o przeszłości, kształtujemy przyszłość. Otwartość światopoglądowa oznacza kształtowanie wzajemnego szacunku, umiejętności współdziałania mimo różnic. Idea braterstwa łączy nas bardzo silnie od początku istnienia naszej organizacji.

Harcerstwo to przede wszystkim niezapomniane przygody i dorastanie w gronie rówieśników i przyjaciół na całe życie. W Stowarzyszeniu Harcerskim zuchy, harcerki i harcerze tworzą 30 gromad i drużyn. Ich praca oparta jest o autorskie programy przygotowywane przez grupę 50 instruktorów – studentów i absolwentów kierunków społecznych, ścisłych i artystycznych.

Kształtowanie postaw, umiejętności i zainteresowań w połączeniu z rozwojem, aktywnością ruchową i kulturalną oraz kontaktem z przyrodą zapewniają organizowane przez nas w mieście i w terenie zbiórki, biwaki i wycieczki. Utrzymujemy kontakty ze skautami z Europy i jeździmy na obozy zagraniczne. Ważny jest dla nas aktywny i bezpieczny wypoczynek letni i zimowy oraz świadomie pełniona służba na rzecz społeczności lokalnej. Z tłumu wyróżnia nas mundur i pogoda ducha. Aby do nas wstąpić trzeba mieć od 7 do 16 lat, wesołe usposobienie, otwartą głowę i chęć przeżycia przygody.

Jak zostać harcerką, harcerzem lub zuchem?

Jeśli chcesz do nas wstąpić – po prostu przyjdź na zbiórkę. Jeśli szukasz przyjaciół, chciałbyś przeżyć przygodę, chętnie pomagasz innym i masz wesołe usposobienie – zapraszamy. Do harcerstwa dziewczyny i chłopcy wstępują dobrowolnie. Rodzice nie mogą Cię „zapisać” do drużyny, jeśli nie będziesz tego chcieć. Przystępując do nas wyrażasz wolę przestrzegania Prawa Harcerskiego – podstawowej zasady, którą kierują się wszystkie harcerki i harcerze. Harcerką lub harcerzem może być tylko ten, kto w zastępie i w drużynie, na zbiórce i w szkole, na podwórku i w domu, podczas gier, wycieczek i zabaw przestrzegać będzie harcerskiego prawa, to znaczy rzetelności, pogody, braterstwa, chęci niesienia pomocy. Jeśli jesteś gotowa lub gotów na to wyzwanie – zapraszamy!

Co mnie czeka?

Będziesz należeć do zastępu koleżanek lub kolegów w Twoim wieku. Wspólnie będziecie poznawać świat, brać udział w grach i wycieczkach, uczyć się jak zbudować prycz, upiec placki na ognisku, skonstruować latawiec, zrobić dobre zdjęcie i wystawić przedstawienie. Będziesz zdobywać sprawności, a każda z nich pokaże Ci jak wiele już się nauczyłaś lub nauczyłeś.

W ciągu roku będziesz się spotykać na zbiórkach w szkole lub będziesz wraz drużyną jeździć na biwaki. Zimą wyjedziesz na zimowisko, a latem weźmiesz udział w obozie harcerskim, w lesie, nad jeziorem gdzie będziesz spać w namiocie, na samodzielnie zbudowanej pryczy.

Mamy nadzieję, że kiedy założysz harcerski mundur, znajdziesz wokół siebie ludzi, którym będziesz mogła lub mógł pomóc, pełniąc służbę.

Gdzie działamy?

link do spisu szkół