Służba na rzecz uchodźców i Ukrainy – newsletter SH

Na niniejszej stronie zebrane są newslettery związane z naszą służbą, rozsyłane od września 2021. Jeśli ktoś ma informacje którymi chciałby podzielić się z innymi – w szczególności opis własnych działań w ramach służby dla uchodźców i migrantów, lub jakiekolwiek uwagi, sugestie, komentarze – to prosimy o kontakt. Inne (niż newsletter) informacje dotyczące naszej służby można znaleźć na tej stronie.

Czuwaj!
W imieniu zespołu ds. służby na rzecz uchodźców i Ukrainy,
hm. Piotr Sułkowski
https://sh.org.pl/uchodzcy/
https://sh.org.pl/uchodzcy-newsletter/

„SH kieruje się humanistycznymi normami moralnymi, kształtuje postawy szacunku dla każdego człowieka, przestrzega zasad tolerancji światopoglądowej; uczy decydowania i odpowiedzialności, samorządności i demokracji…” (Statut SH)


Newsletter nr 26 – 12 czerwca 2022

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

Kończący się rok szkolny minął pod znakiem służby dla uchodźców, a od lutego – także na rzecz Ukrainy. Nasz pierwszy newsletter ukazał się we wrześniu, obecny – już 26-ty – ukazuje się w czerwcu. Niestety problemy, na rzecz których podjęliśmy się służby, pozostają nierozwiązane. Będziemy działać dalej.

1. W dalszym ciągu pełnimy służbę w Domu Ukraińskim. W czerwcu można się zgłaszać w poniedziałki i środy w godz. 12:00-19:45, oraz w niedziele w godz. 12:00-17:45 – w te dni zapewniamy też jedzenie; w pozostałe dni tygodnia też można się angażować w godz. 12:00-20:00 (ale wtedy jedzenia nie możemy zapewnić). Można się zapisywać w grafiku:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1XpZMCWp1td_trEvvzv-MrzLCf0ioisoGUye82I-lINE/edit#gid=174627046
W lipcu i sierpniu można umawiać się na pełnienie dyżuru indywidualnie z Matyldą Górniak ([email protected]).

2. Do końca czerwca pełnimy służbę w domku na Jazdowie (nr 8/2), od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-17:30; koordynuje ją Julianna Rutkowska ([email protected]). Służba polega na opiece nad dziećmi podczas pracy ich rodziców oraz ogólnej opiece nad domkiem. Opiekę tę sprawować mogą osoby pełnoletnie, chętnych prosimy o wpisanie się w grafik:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1QwF4HqO8I6H0lAkoTZKAD7ag7HD802ypzTm6GJdE8CA/edit?usp=sharing
W domku można również samemu zorganizować zajęcia dla dzieci z rodzicami – jeśli jakaś drużyna (lub jej kadra) byłaby chętna, to prosimy o kontakt.

3. KIK organizuje kolonie dla dzieci z Ukrainy i poszukuje odpowiedniej kadry. Osoby, które mają doświadczenie w pracy z dziećmi, oraz chcą umożliwić wyjazd na prawdziwe wakacje dzieciom z Ukrainy, mogą się zgłosić – jako wychowawcy lub kierownicy – tutaj:
https://www.facebook.com/KIK.warszawa/posts/pfbid0hNke8Zoqv6zRRGdnkW2iDFpU1sHBFTQbygu9D9h9p9jBrjT5TM6HsLz8MoMSPikwl

4. Zachęcamy do wsparcia zbiórki organizowanej przez Las Rąk dla osób przy granicy polsko-białoruskiej:
https://www.facebook.com/LASRAK/posts/pfbid0Bx22Xk6B31qXveMXSpK2eaNEh9xM9BMYzJXGpYz6CnWu3VJoscxU7tdbzgCkUTTYl

5. Pod koniec maja reprezentantki różnych środowisk z SH zorganizowały zajęcia na rzecz rodzin ukraińskich związanych z domkiem na Jazdowie. Służba była koordynowana z ramienia szczepu Rodło. Wśród różnych aktywności znalazło się lepienie zwierząt i roślin z masy solnej, wykonywanie bransoletek z muliny i nauka wiązania węzłów, wspólne pląsy, a także wyznaczanie kierunków świata i azymutów. Chcieliśmy przedstawić naszym ukraińskim przyjaciołom, czym zajmują się harcerze w Polsce.
https://www.facebook.com/205124253025869/posts/pfbid02ESW6WehqqRKuUsURAncjHzaBSqvg1urf3ympzeCmF5BfYWkrpkzxLNbm9vA43yg9l

6. Podczas zlotu zuchowego odbyła się gra na temat Pułtuska i wielokulturowości. Jej opis można znaleźć tutaj:
https://sh.org.pl/wp-content/uploads/2022/06/2022-gra-Pultusk-wielokulturowosc.pdf
​Opis ten dostępny jest też na stronie https://sh.org.pl/uchodzcy

7. Doktor Paulina Bownik z Grupy Granica została wyróżniona Nagrodą im. Doktora Marka Edelmana za „ratowanie człowieczeństwa”:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/pfbid0xiNUdGN9JUvVebiWYyBGj9mJPebUhtbgmzowuVGUCTFqCNjmjHTLsjHPEEJPJ6TJl
Podziękowania laureatki przeczytać można tutaj:
https://www.facebook.com/paulina.bownik.54/posts/pfbid02aWthGntuKbi9Dms3x659WSwUtTaUu87YkgVcy1HiopmLJg6gq7BGiYkJgiMSb7EFl
„Dziękuję wszystkim Markom Edelmanom granicy polsko-białoruskiej. Lekarzom, pielęgniarzom, ratownikom, którzy w ogromnej większości nie chcą ujawniać swoich imion, nazwisk, twarzy. Takie nagrody, wywiady, rozgłos nas chronią. Choć nie robimy niczego złego.”

8. Gala wręczenia powyższej nagrody odbyła się w Teatrze Polskim po debacie zatytułowanej „Dobry i zły uchodźca, czyli o tym, czy ratowanie życia jest obowiązkowe”. Zachęcamy do jej wysłuchania:
https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=2553511448119629

9. Grupa Granica otrzymała prestiżowa Nagrodę Praw Człowieka im. Williama Zabela:
https://www.humanrightsfirst.org/press-release/human-rights-first-present-poland-s-grupa-granica-2022-william-d-zabel-human-rights
Nagroda ta, przyznawana raz do roku przez amerykańską organizację Human Rights First, jest wyrazem uznania dla pracy aktywistek i aktywistów walczących o wolność i prawa człowieka na całym świecie. Otrzymują ją osoby i organizacje, które wyróżniły się swoją pracą na rzecz sprawiedliwości społecznej i wspieraniem ofiar naruszeń praw człowieka. Komentarz laureatów:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/pfbid06VxsFzFJVdkcRDHYymVxxTEMCHpuDLKpWu8pjvYeNFWAgxbLAtadL4gnWqzVKmiil

10. O tragicznych wydarzeniach, które miały i wciąż mają miejsce przy granicy polsko-białoruskiej, informuje organizacja humanitarna Human Rights Watch:
https://www.hrw.org/pl/news/2022/06/08/violence-and-pushbacks-poland-belarus-border


Newsletter nr 25 – 16 maja 2022

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

Nasze ostatnie działania, sytuacja bieżąca, oraz inne kwestie, o których warto wiedzieć, są następujące:

1. W dalszym ciągu pełnimy służbę w Domu Ukraińskim, od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-20:00, w weekendy 10:00-17:00. Tych, którzy mogą pomóc, prosimy o kontakt z Matyldą Górniak ([email protected]) lub Karoliną Delurą ([email protected]), lub też wpisanie się w grafik:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1XpZMCWp1td_trEvvzv-MrzLCf0ioisoGUye82I-lINE/edit#gid=174627046

2. Służbę pełnimy także w domku na Jazdowie (nr 8/2), od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-17:30; koordynuje ją Julianna Rutkowska ([email protected]). Służba polega na opiece nad dziećmi podczas pracy ich rodziców oraz ogólnej opiece nad domkiem. Opiekę tę sprawować mogą osoby pełnoletnie, chętnych prosimy o wpisanie się w grafik:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1QwF4HqO8I6H0lAkoTZKAD7ag7HD802ypzTm6GJdE8CA/edit?usp=sharing
W domku można również samemu zorganizować zajęcia dla dzieci z rodzicami – jeśli jakaś drużyna (lub jej kadra) byłaby chętna, to prosimy o kontakt.

3. Nasza służba dla dzieci rodzin uchodźczych w Piasecznie dobiegła końca.  Służbę przez kilka miesięcy wytrwale koordynowała Ania Mieczyńska-Jerominek, której należą się wielkie słowa uznania i podziękowania! Dziękujemy też wszystkim, którzy w działania te się zaangażowali. Niewykluczone, że do służby tej wrócimy po wakacjach – o szczegółach będziemy informować. 

4. W sobotę, 7 maja, odbył się Zuchowy Rajd z Syrenką Stowarzyszenia Harcerskiego, organizowany pod kierunkiem Ani Mieczyńskiej-Jerominek. Wzięły w nim udział 3 gromady zuchowe (50 SWT, 88 SG i 88 ZKM), w sumie prawie 40 zuchów z kadrą, oraz około 20 Ukraińców – na ogół mam z dziećmi. Najmłodszymi uczestnikami były bliźniaki druhny Pałki, które wędrowały w wózku, z mamą i zaproszoną przez nią rodziną ukraińską, we wspólnym patrolu. Rodziny ukraińskie startowały razem z gromadami, na trasie czasem się usamodzielniały i chodziły same – miały opisy tras i zadań po ukraińsku. Na metę dotarliśmy w nieco uszczuplonym składzie – były pamiątkowe znaczki i rakieta na część uczestników. Było też rozwiązanie niektórych zadań z trasy, np. wyjaśnienie, jaka jest waga cegły, która waży kilo i pół cegły (to zadanie spod banku przy Czackiego – na dachu kamienicy są 2 syrenki, a bankowcy muszą dobrze liczyć). Imprezę można uznać za udaną! Kilka zdjęć z rajdu można obejrzeć tutaj:
https://www.facebook.com/88wgzsg/posts/3295028087383482
Zdjęcia Krzysztofa Zawadzkiego, który podczas rajdu towarzyszył Zuchom króla Maciusia I, znajdują się tutaj: 
https://photos.app.goo.gl/RH6HhRJAEZw1ZUzv6

5. W obecnym tygodniu, od 16 do 22 maja, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA) organizuje „Tydzień dla Edukacji Antydyskryminacyjnej”:
https://tea.org.pl/projekty/tydzien-dla-ea-2022/
Polecamy wiele materiałów przygotowanych przez TEA, z okazji tego tygodnia i nie tylko. W szczególności polecamy zestaw materiałów pomocnych w poruszaniu tematu kryzysu uchodźczego oraz sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, zatytułowany „Ludzie na granicy. Jak o tym rozmawiać i uczyć?”, który TEA przygotowało wraz z Siecią Organizacji Społecznych dla Edukacji, której jest członkiem:
https://tea.org.pl/biblioteka/ludzie-na-granicy-jak-o-tym-rozmawiac-i-uczyc/

6. Obecnie (od 13 do 22 maja) trwa festiwal filmowy „Docs Against Gravity”:
https://mdag.pl/19/pl/warszawa/homepage
W programie znajduje się wiele filmów poświęconych tematyce migracji i uchodźców, które warto obejrzeć, między innymi:
https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Our-Memory-Belongs-to
https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Silence-Heard
https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Anioly-Sindzaru
https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/No-U-Turn
https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Freedom-Swimmer
https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/What-Remains-on-the


Newsletter nr 24 – 11 kwietnia 2022

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

Oto kolejne podsumowanie ostatnich działań, naszych i nie tylko:

1. W ostatnich dniach zaszły pewne zmiany dotyczące pełnionych przez nas służb:
– od tego tygodnia (11 kwietnia) będziemy pełnić służbę w nowym punkcie dystrybucji paczek i rzeczy dla Ukraińców, w dawnym Empiku przy rondzie de Gaulle’a,
– w dalszym ciągu można się zgłaszać do pełnienia służby w Domu Ukraińskim, na Arenie Ursynów i w innych miejscach wymienionych w grafiku Pogotowia Harcerskiego,
– w związku z reorganizacją działań na Dworcu Centralnym kończymy służbę w tamtejszym punkcie recepcyjnym, będziemy natomiast prowadzić tam azyl dla matek z dziećmi,
– służba w domku na Jazdowie także ulega reorganizacji; niebawem będzie się można zgłaszać do nowych zadań,
– punkt recepcyjny na Torwarze został zamknięty, toteż tam już służby nie będziemy pełnić.
Szczegółowe informacje o tym, jak się zaangażować w powyższe działania, oraz odnośniki do grafików, do których można się wpisać, znaleźć można w naszym wpisie:
https://www.facebook.com/events/671769794238317/
oraz na stronie (w sekcji „Służba i działania, w które można się zaangażować”):
https://sh.org.pl/uchodzcy/

2. W miniony weekend odbyły się seminaria hufców, których część została poświęcona służbie na rzecz osób z Ukrainy. Uczestnicy seminariów pełnili służbę w Domu Ukraińskim, w punkcie recepcyjnym na Bielanach, domku na Jazdowie, oraz Arenie Ursynów. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy!

3. Zachęcamy do organizacji zbiórek drużyn, gromad, zastępów, środowisk, etc., poświęconych tematowi uchodźców, migracji, Ukrainy, wielokulturowości. Materiały edukacyjne i propozycje programowe, które mogą w wymyślaniu takich zajęć pomóc, znaleźć można na stronie:
https://sh.org.pl/uchodzcy/
W szczególności, niedawno pojawił się na niej nowy dział, zatytułowany „Materiały po ukraińsku – do wykorzystania podczas zajęć z dziećmi z Ukrainy”.

4. Wśród laureatów X edycji Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”, przyznawanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, znalazł się Jakub Sieczko – koordynator inicjatywy „Medycy na Granicy”, były szef Harcerskiej Szkoły Ratownictwa ZHP:
https://www.1944.pl/artykul/laureaci-x-edycji-nagrody-im.-jana-rodowicza,5268.html
Przyznanie nagrody skomentował tak:
https://www.facebook.com/jsieczko/posts/4871459936284260
„Na koniec chciałbym zadedykować tę nagrodę pamięci jednej z naszych pacjentek, 38-letniej pani Avin, która była w szóstej ciąży. Niestety, osierociła piątkę dzieci. Zmarła tu, na polskiej ziemi”.
Relacja także tutaj:
https://oko.press/dr-jakub-sieczko-nagroda-anody-2022-nieocenzurowane-wystapienie-tvp1/

5. Gorzka refleksja o tym, co dzieje się przy granicy z Ukrainą oraz z Białorusią:
https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,183331,28305610,w-okolicy-wlodawy-przebiega-granica-ktora-dzieli-nas-wszystkich.html

6. Dnia 28 marca Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim orzekł, że wywózki (push-backi) na polsko-białoruskiej granicy są niehumanitarne i niezgodne z prawem, oraz uznał zatrzymanie trójki mężczyzn z Afganistanu, którzy przekroczyli polsko-białoruską granicę za nielegalne, niezasadne i nieprawidłowe. To pierwsze takie orzeczenie:
https://interwencjaprawna.pl/wywozki-push-backi-sa-niehumanitarne-niezgodne-z-prawem-i-opieraja-sie-na-nielegalnym-rozporzadzeniu/
Pełna treść postanowienia sądu:
https://interwencjaprawna.pl/wp-content/uploads/2021/01/postanowienie-ws.-zatrzymania_VII_Kp_203_21.-zanonimizowane.pdf
Komentarz Grupy Granica:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/383378936924041

7. Działaczka KIK, studentka Uniwersytetu Warszawskiego, niosąca pomoc humanitarną przy białoruskiej granicy, została zatrzymana przez policję, spędziła dwie noce zamknięta w komisariacie, grozi jej dalszy tymczasowy 3-miesięczny areszt oraz zarzuty karne:
https://oko.press/aktywistka-kik-zatrzymana-na-granicy-uslyszalam-ze-sobie-nagrabilam-i-dostane-3-miesiace-aresztu-domowego/
Wstawiły się za nią władze MISH UW oraz środowisko akademickie:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1644662862547326&id=800768113603476
„Dyrekcja Kolegium MISH wyraża poparcie dla Oświadczenia, które poniżej publikujemy. Stwierdzamy, że działania naszej studentki p. Weroniki Klemby, polegające na niesieniu humanitarnej pomocy uchodźcom na granicy z Białorusią, wpisują się znakomicie w obywatelską misję Uniwersytetu i cele, jakie stawia sobie nasze Kolegium. Dlatego zasługują w pełni na naszą najwyższą aprobatę.”

8. Dom Ukraiński, w którym od kilku tygodni pełnimy służbę, prowadzi fundacja „Nasz Wybór”. Jej prezeska Myroslava Keryk, wraz z Mirosławem Skórką – przewodniczącym Związku Ukraińców w Polsce – wystosowali następujący apel do rządu RP i Straży Granicznej
https://wyborcza.pl/7,162657,28311431,z-calego-serca-dziekujemy-za-wspieranie-uchodzcow-z-ukrainy.html
„Dziękujemy za wsparcie dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy oraz prosimy o podobną troskę o uchodźczynie i uchodźców przybywających przez polsko-białoruską granicę. […] Do 28 marca 2022 r. Polska przyjęła już ponad 2,3 milionów uchodźczyń i uchodźców. Osoby te już od samego początku otrzymują pomocną dłoń od strażników granicznych i innych służb mundurowych oraz władzy, a także od milionów Polek i Polaków. Widzimy to wyraźnie i jesteśmy za to wdzięczni. Jednocześnie, z perspektywy uchodźczej tym bardziej wyraźnie widać los pozostałych ludzi uciekających przed wojną i przemocą. Z niepokojem obserwujemy trwający już od sierpnia 2021 roku kryzys humanitarny na pograniczu polsko-białoruskim. Szlak migracyjny prowadzący przez Białoruś jest oczywiście efektem cynicznych i okrutnych działań politycznych reżimu Alaksandra Łukaszenki. […] Dlatego też ze zdumieniem czytamy komunikaty Straży Granicznej informujące o zatrzymaniu i natychmiastowym wypchnięciu z kraju “nielegalnych imigrantów” z Bliskiego Wschodu lub Afryki z powrotem do Białorusi. Proceder wywózek jest nielegalny, a przede wszystkim nieetyczny, gdyż naraża wypędzanych na utratę zdrowia lub nawet życia. Zdumiewa nas, że Polska, ten sam kraj, który w tak wspaniały sposób pomaga uchodźcom ukraińskim, tak bezwstydnie i okrutnie wywozi do lasu i wyrzuca do Białorusi uchodźcze rodziny pochodzące spoza Europy. Ofiarami wywózek z Polski do Białorusi padają nawet niemowlęta, małe dzieci, osoby z niepełnosprawnościami czy ciężko chore. Dzieje się to pomimo tego, że w Białorusi osobom tym grożą tortury i przemoc. […] Z całego serca dziękujemy za wspieranie uchodźców z Ukrainy, ale nie zgadzamy się na segregację rasową uchodźców na granicy.”


Newsletter nr 23 – 24 marca 2022

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

Dokładnie miesiąc temu Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. W tym czasie pole naszej służby istotnie poszerzyliśmy o działania na rzecz osób zmuszonych do ucieczki z Ukrainy. Działania na rzecz wszystkich potrzebujących przy całej naszej wschodniej granicy w dalszym ciągu będziemy prowadzić.

1. Zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w prowadzone przez nas służby, m.in. w Domu Ukraińskim, Torwarze, Arenie, warszawskich dworcach. W jaki sposób w takie działania można się zaangażować wyjaśnione jest na stronie:
https://sh.org.pl/uchodzcy
(w sekcji „Służba i działania, w które można się zaangażować”), w tym wpisie:
https://www.facebook.com/stowarzyszenieharcerskie/posts/4672619519515310
oraz wydarzeniu fb (dla instruktorów SH):
https://www.facebook.com/events/671769794238317/

2. Na stronie https://sh.org.pl/uchodzcy znaleźć można także materiały edukacyjne dotyczące uchodźców, migracji, wielokulturowości, Ukrainy, etc. Zachęcamy drużyny, gromady i wszystkie środowiska harcerskie do organizacji zbiórek i zajęć, które będą poświęcone takim zagadnieniom.  

3. Ostatni weekend instruktorzy SH spędzili szczególnie aktywnie. Część z nich wzięła udział w wyjeździe do Tomaszowa Lubelskiego (zamiast oryginalnie planowanej w tym czasie wycieczki instruktorskiej do Pragi), gdzie wsparła pracę punktu recepcyjnego. Z relacji Julianny:
„W Tomaszowie Lubelskim działaliśmy w hali sportowej, gdzie jest jeden z punktów recepcyjnych. Naszym zadaniem była pomoc w rejestracji osób przyjeżdżających, łączenie kierowców z osobami, które chcą jechać w danym kierunku, i współpraca z policją i WOT w zakresie sprawdzania kierowców i samochodów. Oprócz tego prace porządkowe w magazynie i w sali z łóżkami. Działaliśmy w systemie zmian po 12 godzin (od 20:00 do 8:00 i od 8:00 do 20:00), więc było to dość wymagające. Przykładowo, pierwszej nocy z piątku na sobotę zarejestrowaliśmy 100 osób. Sobota była bardzo intensywna – współpracowaliśmy też z organizacjami z innych krajów, które pomagają w ewakuacji osób z niepełnosprawnościami, itp. Część osób pomagała też w rozpakowywaniu tirów. Niedziela była dużo spokojniejsza, bo większość osób wyjechała – w punkcie zostało około 15 osób. My również podwieźliśmy jedną rodzinę naszym samochodem do wskazanej przez nich destynacji.”
Z relacji Ani M-J:
„Punkt w miejscowym OSiR, dość dobrze zorganizowany. 160 miejsc noclegowych, rejestrowanie przybywających i wyjeżdżających, dla uchodźców możliwość ogarnięcia się, odpoczynku, zjedzenia posiłku, zaopatrzenia w brakujące ubrania, środki czystości, prowiant na drogę. Zorganizowany transport do większych miast dla tych, co nie mają własnego (ma niewielu). Dla wolontariuszy 12-godzinne dyżury, rejestrowanie, prace porządkowe, noszenie bagaży, zwykle rozmowy. Robiłam za tłumaczkę, z moją odświeżaną ostatnio znajomością rosyjskiego. Kobiety z dziećmi w różnym wieku, pieski, kotki, na ogół zestresowane. Po ludziach stresu nie widać, może dlatego, że na chwilę odzyskali poczucie bezpieczeństwa. A potem dalej – nie wszyscy wiedzą, dokąd.”

4. Także w miniony weekend, inna grupa instruktorów pełniła służbę na Torwarze. Krótka relacja i kilka zdjęć tutaj:
https://www.facebook.com/stowarzyszenieharcerskie/posts/4713344242109504

5. Nasze działania na rzecz osób z Ukrainy właśnie zaczyna wspomagać zespół nawet kilkudziesięciu przyjaciół i byłych członków SH. Szczegóły wkrótce!

6. Na granicy polsko-białoruskiej wciąż trwa kryzys humanitarny. Niezmiennie apelujemy o traktowanie wszystkich uchodźców – zarówno tych, którzy znaleźli się w Polsce po przekroczeniu granicy z Ukrainą, jak i z Białorusią – w taki sam sposób, zgodnie z międzynarodowymi normami prawnymi – bez względu na ich kraj pochodzenia, kolor skóry, obszar konfliktu, z którego uciekają. Bieżące informacje o sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej znaleźć można na profilu Grupy Granica, do którego śledzenia zachęcamy:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/377493924179209
„[…] Kryzys humanitarny w strefie przy granicy białoruskiej trwa. Codziennie docierają do nas informacje o kolejnych osobach – wśród nich jest coraz więcej dzieci i kobiet będących ofiarami tortur. Przez ostatnie 24 godziny otrzymaliśmy ponad 88 próśb o pomoc w tym od 32 dzieci, z których najmłodsze miało 40 dni a najstarsze 11 lat. W grupach uchodźczyń i uchodźców były również osoby starsze, powyżej 65 roku życia i jedna kobieta w ciąży, prawie wszyscy byli w skrajnie złym stanie. Ze względu na uniemożliwienie niesiania pomocy, zdołaliśmy dotrzeć tylko do 53 osób (w tym 11 dzieci, jedno z nich miało tylko kilka miesięcy). Codziennie słyszymy o grupach błąkających się po lasach, o ludziach doświadczających przemocy po obu stronach granicy, wygłodzonych, chorych, skrajnie wyczerpanych, często pobitych. Polskie państwo nie tylko im nie pomaga, ale próbuje także utrudniać aktywistom niesienie pomocy. […]”

7. Zachęcamy do wsparcia nowej zbiórki na rzecz potrzebujących przy polsko-białoruskiej granicy:
https://www.facebook.com/LASRAK/posts/4861981740517402

8. „Wojna nigdy nie jest daleko” – słowa Wojciech Młynarski, wykonanie (w nowej aranżacji) Kasia Lins, Gabriela Kulka, Misia Furtak, Natalia Grosiak, Paula Roma, Kasai:
https://www.youtube.com/watch?v=R0d9yqgnXwE„Sztuka jako narzędzie podnoszenia świadomości o uchodźstwie, przemocy i dyskryminacji. Film o doświadczeniu przymusowej migracji, jaka niespodziewanie może dotknąć każdego i każdą z nas. […] Wszystkim uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Mieszkankom i mieszkańcom pogranicza, aktywistkom i aktywistom, organizacjom i każdej osobie, która dostrzega niesprawiedliwość na polskiej granicy, reaguje na nią niezgodą i dążeniem do zmiany. Dla wszystkich uciekających i pomagających – bez względu na pochodzenie i kolor skóry.”
https://www.facebook.com/grupagranica/videos/1095115087730646


Newsletter nr 22 – 7 marca 2022

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

W ostatnich dniach, od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, podjęliśmy wiele działań mających na celu pomoc jej ofiarom. Jak wszyscy wiemy, możliwości i form organizowanej pomocy jest bardzo wiele. W dzisiejszym newsletterze między innymi zwięźle podsumowujemy działania, które podjęliśmy jako SH. Zwracamy też uwagę, że rozszerzyliśmy nazwę naszego zespołu, koordynującego różne działania dla uchodźców i obecnie także Ukrainy – aktualna nazwa to „Zespół ds. służby na rzecz uchodźców i Ukrainy”.

1. W związku z sytuacją na Ukrainie Stowarzyszenie Harcerskie wydało następujące oświadczenie:
https://sh.org.pl/2022/02/oswiadczenie-stowarzyszenia-harcerskiego-w-sprawie-sytuacji-w-ukrainie/

2. Jedną z naszych pierwszych służb na rzecz osób z Ukrainy była zbiórka rzeczowa, którą w dwa ostatnie weekendy przeprowadziliśmy podczas Zjazdu SH oraz Konferencji Instruktorskiej z okazji 25-lecia SH. Dary ze zbiórki trafiły m.in. do domu w Zielonce, gdzie przybywają kobiety z dziećmi. Ponadto część wspomnianej Konferencji Instruktorskiej także była poświęcona sytuacji na Ukrainie i organizacji naszej służby.

3. SH wraz z ZHR oraz FSE weszło w skład Pogotowia Harcerskiego, które koordynuje różne formy służby na rzecz Ukrainy. W ramach tych służb harcerze m.in. mogą pełnić dyżury w punktach recepcyjnych, pełnić opiekę nad dziećmi, udzielać informacji i pomocy w aklimatyzacji w Polsce, brać udział w wyjazdach na granicę (dla pełnoletnich), etc.

4. Natomiast główną służbą, którą podjęliśmy jako SH i za którą jesteśmy w pełni odpowiedzialni, jest koordynacja działań wolontariuszy w Domu Ukraińskim w Warszawie (https://ukrainskidom.pl/).

5. Raz jeszcze zachęcamy drużynowych do przeprowadzenia w nadchodzącym semestrze zbiórek drużyn i gromad, poświęconych wielokulturowości, uchodźcom i migracjom, etc., oraz organizacji związanej z tym tematem służby. O tej inicjatywie pisaliśmy w liście do drużynowych z początku lutego:
https://sh.org.pl/wp-content/uploads/2022/02/2022-02-list-druzynowi.pdf
W chwili obecnej taką służbę oraz działania edukacyjne warto również poświęcić Ukrainie, jej mieszkańcom oraz jej obecnej sytuacji.

6. Szczegółowe informacje dotyczące całej pełnionej przez nas służby w dalszym ciągu dostępne są na stronie:
https://sh.org.pl/uchodzcy/
W szczególności znaleźć tam można następujące sekcje:
– Materiały edukacyjne i propozycje programowe – Ukraina i wojna
– Materiały edukacyjne i propozycje programowe – wielokulturowość i uchodźcy
– Służba i działania, w które można się zaangażować
; w tej sekcji jest m.in. opisane, jak można zaangażować się w wymienione wyżej działania Pogotowia Harcerskiego oraz w Domu Ukraińskim.

7. Szczegółowe informacje dotyczące pełnionej przez nas służby, nowe i niezależne jej propozycje, aktualne potrzeby, etc., znaleźć można także na profilu fb przeznaczonym dla naszych instruktorów:
https://www.facebook.com/events/671769794238317/

8. Niezależnie od trudnej sytuacji przybywających do Polski Ukraińców i Ukrainek, apelujemy także o godne wsparcie innych osób uciekających przed tą samą wojną, które nie są obywatelami Ukrainy. Taki apel wystosowało wspólnie także wiele innych organizacji:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/365091445419457
„[…] Pamiętajmy, że wszyscy oni uciekają przed tym samym wrogiem i są w takiej samej sytuacji. Wszyscy oni muszą zostać wpuszczeni do Polski i traktowani na takich samych zasadach. […] W tej dramatycznej sytuacji wojny za naszymi granicami, nie możemy dać się podzielić. I sami jako państwo i społeczeństwo nie możemy dzielić innych. […]”

9. Ponadto – szczególnie w obliczu przedłużenia zakazu przebywania w strefie przy granicy z Białorusią do końca czerwca – bezustannie apelujemy o dopuszczenie organizacji pomocowych, zaprzestanie represji i objęcie zgodnymi z prawem procedurami osób przebywających przy granicy polsko-białoruskiej.„Przedłużenie zakazu wjazdu do strefy przygranicznej naraża na utratę zdrowia i życia wiele osób uciekających przed wojną. […]”:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/364790625449539
Informacje o aktualnej sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej znaleźć można także w oświadczeniu Grupy Granica:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/365351268726808
„[…] W ciągu ostatnich dni otrzymaliśmy informację m.in. o uciekających z terenu Białorusi ludziach z państw afrykańskich i Półwyspu Arabskiego. Byli wygłodzeni, spragnieni, pobici, wyczerpani, zmarznięci, bez możliwości bezpiecznego odpoczynku, w ciągłym stresie i strachu o swoje życie. Udzieliliśmy pomocy m.in. osobom z hipotermią i obrzękami. Osoby ranne zostały opatrzone, zapewniono im również ciepłe okrycia i ubrania. Tylko w okresie od 26 lutego do 3 marca aż 51 osób, w tym 7 dzieci, zgłosiło się o pomoc do Grupy Granica. Uciekały przez Białoruś z krajów ogarniętych konfliktami – z Erytrei, Sudanu, Jemenu, Syrii i Iraku.
[…]
Prawa człowieka mają charakter uniwersalny. Rządzący nie mogą stosować podwójnych standardów wobec osób poszukujących na terenie RP ochrony w zależności od tego, którą granicę w jaki sposób przekroczą i skąd pochodzą. Jednym z efektów segregacji i profilowania rasowego w podejściu władz RP do pomocy potrzebującym jest wykreowanie w odbiorze społecznym obrazu uchodźcy „godnego pomocy” i „swojego”, ponieważ bliższego nam kulturowo… Jako Grupa Granica zdecydowanie się temu sprzeciwiamy.”

10. O tym, co w tej chwili dzieje się przy granicy polsko-białoruskiej, przeczytać można w wywiadzie z Aleksandrą Chrzanowską:
https://oko.press/stan-wyjatkowy-do-czerwca-pomoc-na-bagnach-co-sie-dzieje-na-granicy-polsko-bialoruskiej-wywiad/


Newsletter nr 21 – 24 lutego 2022

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

Nasza inicjatywa i działania skupione są na pomocy migrantom i uchodźcom. Jak wszyscy wiemy, Rosja właśnie dokonała agresji na Ukrainę. Wojna to uchodźcy, migracje, cierpienie i śmierć. W tym tragicznym czasie do Polski docierać będzie wielu nowych uchodźców, tym razem będących właśnie ofiarami agresji rosyjskiej. Należy im się nasze wsparcie.

1. Najszybsze wsparcie jakiego Ukrainie możemy osobiście udzielić to dołożyć się do jednej ze zrzutek, np. takiej, dotyczącej pomocy humanitarnej:
https://www.facebook.com/donate/1137971146948461/1578654619167457/
lub też wspomóc jakieś działania wspomniane tutaj:
https://www.facebook.com/kamilporembinski/posts/10226942079363856

2. Jak rozmawiać z dziećmi o sytuacji w Ukrainie:
https://dadhero.pl/289200,wojna-na-ukrainie-tak-porozmawiasz-o-nim-z-dzieckiem-bez-wzbudzania-paniki

3. Każdy może także zgłosić się do grupy wolontariackiej:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfZRIbNh3VDzKiObGWo5F_H8sLzp959-Iu9KdpWk__VkkkHVw/viewform
i zaoferować swoją pomoc w związku z sytuacją w Ukrainie, taką jak tłumaczenie, opieka nad dziećmi, przyjęcie kogoś do siebie do domu, pomoc logistyczno-administracyjna, etc. Działania te koordynuje organizacja Homo Faber, której prezeska Anna Dąbrowska będzie gościem naszej Konferencji Instruktorskiej…

4. …i właśnie w sobotę 5 marca odbędzie się Konferencja Instruktorska z okazji 25-lecia SH:
https://sh.org.pl/25-konferencja/
Jeden z paneli w ramach tej konferencji poprowadzi Anna Dąbrowska – prezeska stowarzyszenia Homo Faber, osoba zajmująca się prawami człowieka, która m.in. od wielu miesięcy osobiście organizuje i niesie pomoc potrzebującym przy polsko-białoruskiej granicy – a w tej chwili zaczęła koordynować wspomniane wyżej działania pomocowe związane z sytuacją w Ukrainie. Mamy wyjątkową szansę ją poznać i porozmawiać z nią osobiście – toteż my także gorąco namawiamy do udziału w tej konferencji!

5. Nasz zespół ds. uchodźców powiększył się – dołączyła do niego Alicja Durka. Wszystkich chętnych do współpracy także zapraszamy!​

6. W dalszym ciągu potrzebne jest wsparcie hm. Ani Mieczyńskiej-Jerominek w organizacji w Piasecznie zajęć dla dzieci z rodzin uchodźczych z Afganistanu. Chętnych do pomocy prosimy o kontakt z Anią.​

7. Tymczasem sytuacja przy granicy polsko-białoruskiej wciąż się nie zmienia. Dzień 22 lutego, który przedwczoraj obchodziliśmy jako Dzień Myśli Braterskiej, jest równocześnie Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Przypomina o tym Grupa Granica w smutnym wpisie, poświęconym kolejnej ofierze wywózek:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/358699126058689
Natomiast zdarzają się też dobre wiadomości – właśnie udało się uratować życie 5 osób!
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/359983525930249

8. Właśnie o kolejne 4 miesiące, do 30 czerwca, zapowiedziane zostało przedłużenie bezprawnego „stanu pseudowyjątkowego”, czyli „zakazu przebywania przy granicy z Białorusią”:
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1089092%2Czakaz-przebywania-przy-granicy-z-bialorusia-przedluzony.html
Zakaz ten oznacza dalsze uniemożliwienie niesienia pomocy humanitarnej i pracy dziennikarzy, ogromne utrudnienia dla życia i pracy osób zamieszkujących te tereny – jak też kwestie tak przyziemne, jak pozbawienie nas samych możliwości zorganizowania wyjazdu do Białowieży i wycieczki do puszczy.

9. O tym, jak wygląda życie w strefie zamkniętej, posłuchać można w reportażu „Strefa bezprawia”:
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,28116807,strefa-bezprawia-tu-jest-cos-osobnego-od-polski-na-pograniczu.html

10. W niedzielę, 27 lutego, przy Białowieży odbędzie się kolejny protest „Nie dla Muru”:
https://www.facebook.com/events/1144271312811135/
„Czy dla jedynie chwilowego spowolnienia ruchu uchodźczego warto, być może na zawsze, zniszczyć europejski zabytek przyrody? Czy bezpieczeństwo obywateli ma polegać na niszczeniu tego, z czego od setek lat żyją? Czy specustawa upoważnia do zbrodni na przyrodzie?”

11. Do 28 lutego można zagłosować na Europejskie Drzewo Roku. Klub Gaja namawia wszystkich do głosowania na Dąb Dunin – strażnika Puszczy Białowieskiej:
https://www.facebook.com/Klub.Gaja/posts/5194947810516297
Jacek Bożek, szef Klubu Gaja, mówi: „Głosowanie na Dunina, strażnika Puszczy Białowieskiej, ma w tym momencie historii znaczenie nie tylko symboliczne. Ten niezwykły chroniony od setek lat las na naszych oczach zostanie rozdarty przez politykę i bezpowrotnie zniszczony. Głosujmy, i tam, gdzie to możliwe, mówmy o potrzebie ratowania puszczy przed zasiekami i murami. Oby refleksja nad tym, co tracimy nie przyszła zbyt późno.”

12. W ostatnim numerze miesięcznika Czuwaj:
https://czuwaj.pl/czuwaj-1-2022/
opublikowany jest wywiad z Jakubem Sieczko, inicjatorem oraz koordynatorem akcji „Medycy na granicy”. Dzieli się on refleksjami nie tylko dotyczącymi tej inicjatywy, ale też zaangażowania harcerzy w całą tę sytuację – i niestety są to refleksje raczej gorzkie. Wypowiada się on wprost o ZHP, z którym jest związany – był on m.in. szefem Harcerskiej Szkoły Ratownictwa ZHP – ale warto się zastanowić, czy nie odnieść tych wniosków do całego ruchu harcerskiego w ogóle. Lekturę polecamy.
„ZHP dał nam bardzo dużo i bardzo wiele się tam nauczyliśmy. Dzięki temu mogliśmy zaangażować się w pomoc na granicy. Przykro, że nie widziałem w tamtym czasie ZHP jako organizacji. Nie widziałem również wtedy żadnego stanowiska ani żadnej akcji Głównej Kwatery ZHP związanej z pomocą imigrantom i uchodźcom. Było to zaskakujące, że w takiej sytuacji, bardzo ewidentnego kryzysu humanitarnego, władze naczelne ZHP przez długi czas nie zaprezentowały jasnego stanowiska wobec tej sytuacji. Przynajmniej ja o tym nic nie wiem, może się mylę, może nie było nagłośnione, że ZHP włącza się w pomoc humanitarną. Lokalnych harcerzy także nie było na miejscu? – Nie. Nam pomagali harcerze jednego z hufców pakować paczki, ale to była rzecz zorganizowana przez jakieś prywatne znajomości, które mamy.”


Newsletter nr 20 – 13 lutego 2022

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

W nadchodzącym semestrze wiosennym w Stowarzyszeniu Harcerskim planujemy podjąć szereg nowych zadań dotyczących tematu migracji. Zadania te realizowane będą na poziomie drużyn i gromad – proponujemy, by każda jednostka poświęciła temu tematowi przynajmniej jedną zbiórkę w nadchodzącym semestrze. Zadania te związane będą albo z podjęciem konkretnej służby, albo też będą miały charakter edukacyjny. Pomysł ten jest omawiany z drużynowymi podczas odpraw hufców, a także przedstawiony jest w liście, którzy drużynowi już otrzymali – do lektury i refleksji zapraszamy także wszystkich instruktorów.


Newsletter nr 19 – 1 lutego 2022

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

Co robić w ferie? Propozycje kulturalno-edukacyjne:

1. We wtorek 1 lutego o godz. 18:00 spotkanie poświęcone moralnej, humanitarnej i prawnej sytuacji na granicy białoruskiej poprowadzi Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego rozmówczyniami będą Dorota Pudzianowska, Joanna Subko, oraz Anna Dąbrowska. W spotkaniu można uczestniczyć wirtualnie:
https://web.swps.pl/strefa-prawa/wydarzenia/online/24186-sytuacja-na-granicy-polsko-bialoruskiej-kryzys-humanitarny-i-prawny-podcast

2. We wtorek 1 lutego o godz. 18:00, o sytuacji na granicy i granicach człowieczeństwa, w Teatrze Starym w Lublinie rozmawiać będą Janina Ochojska i Roman Pawłowski. Spotkanie będzie transmitowane, szczegóły tutaj:
https://www.facebook.com/teatrstary/posts/4782847641810304

3. W środę 2 lutego o godz. 18:00 w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbędzie się spotkanie z Maciejem Moskwą, towarzyszące prezentowanej tam jego wystawie „Na granicach”. Wystawę zwiedzać można do 20 lutego.
https://www.facebook.com/events/1368050236987858

4. W dniu 11 lutego o godz. 18:00 w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie otwarta zostanie wystawa fotografii Karola Grygoruka „Pogranicza”:
https://www.facebook.com/events/1026808961206021
Wystawę będzie można zwiedzać do 2 kwietnia:
https://sdk.pl/galeria/pogranicza-wystawa-fotografii-karola-grygoruka/

5. „Biblioteki bez granic”. Zachęcamy do wzięcia udziału w zbiórce książek, gier, materiałów plastycznych, etc., dla osób przebywających w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce:
https://www.facebook.com/events/1215528848972959

6. Większość dotychczasowych relacji dotyczących doświadczeń osób, które wiele dni spędziły w przygranicznych lasach, pochodzi od tych, którzy im pomagają. Tu można wysłuchać bezpośredniej opowieści Irakijki, Oli Sabah Hamad, która w tych lasach spędziła dłuższy czas z mężem i czwórką dzieci:
https://dziendobry.tvn.pl/gorace-tematy/ola-sabah-hamad-irakijka-ktora-przekroczyla-polsko-bialoruska-granice-5571032
Natomiast w ramach lektury – list otwarty, który Ola Sabah Hamad napisała do osób mieszkających w Polsce:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/341266167801985

7. W ramach lektury – cykl reportaży „Szkoła na granicy”:
https://oko.press/szkola-na-granicy-lekcja-pierwsza-czy-mozna-strzelac-do-dzieci-reportaz/
https://oko.press/zolnierze-szkola-na-granicy-reportaz/
https://oko.press/szkola-na-granicy-lekcja-trzecia-syn-budzi-sie-w-nocy-mala-siusia-do-lozka/

8. W sprawie budowy muru na granicy apelują i alarmują naukowcy:
https://naukadlaprzyrody.pl/2022/01/31/list-srodowiska-naukowego-do-ke-ws-budowy-muru-na-granicy-polsko-bialoruskiej/

9. W sprawie budowy muru apel – pod którym można się podpisać – wystosowały też organizacje zajmujące się ochroną przyrody:
https://dzialaj.greenpeace.pl/nie-dla-muru

10. O katastrofie przyrodniczej, którą grozi budowa muru na granicy, przeczytać można także w międzynarodowej edycji National Geographic:
https://www.nationalgeographic.com/environment/article/polish-belarusian-border-wall-environmental-disaster
„It’s conceivable that construction of the wall could lead UNESCO to revoke the forest’s World Heritage status, which would be a huge blow to the country and the region; a natural heritage site has only been removed from the UNESCO list once in history. – Można sobie wyobrazić, że budowa muru mogłaby skłonić UNESCO do cofnięcia Puszczy statusu światowego dziedzictwa, co byłoby ogromnym ciosem dla kraju i regionu; obiekt dziedzictwa przyrodniczego został usunięty z listy UNESCO tylko raz w historii.”


Newsletter nr 18 – 23 stycznia 2022

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

Oto kolejna porcja bieżących informacji:

1. Wszystkim, którzy chcieliby zrobić coś dobrego – samodzielnie lub w grupie, jako drużyna, kadra środowiska, itd. – polecamy inicjatywę „Podróżnych ugościć”, w ramach której m.in. przygotowywane są indywidualne paczki dla osób w ośrodkach dla uchodźców. Można takie paczki skompletować, można pomóc w ich pakowaniu (w Teatrze Nowym). Kilka słów o tej inicjatywie można wysłuchać tutaj:
https://www.facebook.com/watch/?v=638368170923143
oraz przeczytać tutaj:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=489220155887732&id=100043992555473
i oczywiście tutaj:
https://www.facebook.com/podroznychugoscic
To idealna inicjatywa dla tych, którzy czują potrzebę pomagania osobom w kryzysie uchodźczym!

2. W Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, od 18 stycznia do 20 lutego, obejrzeć można wystawę fotografii „Na granicach”, czyli „dokumentalny zapis wydarzeń granicznych sytuacji, w których znaleźli się ludzie uwięzieni między granicami geograficznymi, prawnymi i moralnymi”. Poznań zawsze warto odwiedzić:
https://ckzamek.pl/wydarzenia/7610-na-granicach-wystawa-fotografii-macieja-moskwy/

3. Podsumowanie na dziś:
„Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa już piąty miesiąc. Działając w trudnych warunkach, codziennie prowadzimy akcje interwencyjne, świadczymy pomoc humanitarną, prawną i medyczną. Tylko od 1 do 20 stycznia 2022 zgłosiło się do nas o pomoc 345 osób, wśród których było 51 dzieci. […]”
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/337915848137017

4. Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok, w którym uniewinnił dziennikarzy, którzy wjechali do strefy zamkniętej stanu wyjątkowego, a także stwierdził, iż:
– na podstawie ustawy o stanie wyjątkowym nie jest możliwe jakiekolwiek ograniczenie ochrony godności człowieka, ochrony życia lub obowiązku humanitarnego traktowania
– państwo ma – z uwzględnieniem szczególnych okoliczności, dla których wprowadzono stan wyjątkowy – obowiązek ochrony praw i wolności jednostki w możliwie najpełniejszym stopniu
– rozporządzenie Rady Ministrów ws. zakazu przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym jest niekonstytucyjne, nieproporcjonalnie wkroczyło bowiem w wolność wyboru miejsca pobytu
– naruszyło też konstytucyjną wolność mediów, ponieważ nie ujęto dziennikarzy w licznych wyjątkach od zakazu pobytu w strefie stanu wyjątkowego
Szczegóły tutaj:
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-granica-dziennikarze-kara-stan-wyjatkowy-sn-kasacja
oraz komentarz tutaj:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/336940928234509
oraz tutaj:
https://oko.press/sad-najwyzszy-zakaz-wjazdu-dla-dziennikarzy-do-strefy-przy-granicy-jest-nielegalny/

5. Kolejne stanowisko dotyczące budowy muru w Puszczy Białowieskiej:
https://www.facebook.com/dlapuszczy/posts/3066013083727928


Newsletter nr 17 – 15 stycznia 2022

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

Dziś o tym, jak można się samemu zaangażować, nawet już od zaraz – a także trochę informacji o działaniach podejmowanych przez tych, którzy przy granicy pełnią swoją służbę zawodową.

1. Pilna sprawa – potrzebna konkretna pomoc! Potrzebne są osoby do poprowadzenia warsztatów dla dzieci (lokalnych mieszkańców) w okolicy strefy przygranicznej, już w najbliższym tygodniu (17-21 stycznia), oraz w dniach 31 stycznia – 11 lutego. Osoby chętne proszę o kontakt.

2. W dalszym ciągu hm. Ania M-J poszukuje pomocy w prowadzeniu zajęć dla dzieci uchodźców z Afganistanu, w czwartki w godz. 16:00-20:00 w Piasecznie. Chętnych do pomocy prosimy o kontakt.

3. Uaktualniona została zbiórka prowadzona przez Las Rąk. Pilnie potrzebne są: plecaki małe i duże, wielokable, bielizna termiczna, ogrzewcze do ciała, kominy i szaliki i czapki i rękawiczki, kurtki i spodnie do lasu, śpiwory mrozoodporne.
https://www.facebook.com/LASRAK/posts/4644228615626050

4. „Co można zrobić? Co ja mogę zrobić? Ta sytuacja nadal trwa! Nieustannie, mimo zimy, mrozu i śniegu, są w lesie ludzie. Nieustannie służby robią wszystko, aby tych ludzi znaleźć i wyrzucić przez płot. Nieustannie mamy w Polsce kawałek kraju, który został odcięty od świata.”
https://www.facebook.com/grazyna.chyra/posts/10227286258490114

5. „Przede wszystkim każdy może coś zrobić! Wszędzie, czyli także nie mieszkając przy granicy, można edukować. Pomoc uchodźcom w ośrodkach. Wsparcie dla mieszkańców Pogranicza. Pomoc na miejscu i rzeczowa.”
https://www.facebook.com/grazyna.chyra/posts/10227290942847220

6. Fundacja Ocalenie poszukuje osoby chętnej do podjęcia pracy jako asystent/asystentka koordynatorki projektu:
https://ocalenie.org.pl/praca/praca-w-warszawie-asystent-asystentka-koordynatorki-projektow

7. Co się dzieje? „Dzisiaj w nocy, podczas akcji zostałem złapany przez wojsko. Mieli odpięte dystynkcje i nie chcieli się przedstawić. […] stojący za mną żołnierze odbezpieczyli broń i kazali mi iść drogą w stronę lasu, parę metrów przed autem i zakazali się odwracać […] W lesie był ciężko chory 18 letni Syryjczyk. Jeden z ukrywających się wolontariuszy wspaniałej Grupy Granica zdążył wezwać karetkę […] Wojskowi odjechali zabierając ze sobą warty parę tysięcy złotych sprzęt medyczny Ocalenia. Chorego Syryjczyka, w II stadium hipotermii i z problemami z nerkami o godzinie 3 przyjęto do szpitala w Siemiatyczach. O godzinie 7 Straż Graniczna wywiozła chłopaka na granicę polsko-białoruską.”
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=442529483905708&id=100044459816169
Więcej o historii spod Mielnika tu:
https://oko.press/sluzby-strasza-aktywistow-karetka-wywozi-chlopaka-nocna-interwencja-kolo-mielnika/
oraz tu:
https://oko.press/co-zdarzylo-sie-w-nocy-11-stycznia-w-mielniku/

8. Dlaczego wywózki są nielegalne. „To tylko niektóre elementy rozległej, szarej strefy bezprawia, jakie codziennie systemowo i dotąd bezkarnie uprawiają służby publiczne na pograniczu polsko-białoruskim.”
https://www.facebook.com/kamil.syller/posts/4703951516326542

9. Spowiedź pogranicznika:
https://oko.press/pogranicznik-spowiedz-granica/

10. Tymczasem, całkiem niedawno, w Wielkiej Brytanii ze strony polityków pojawiły się zapowiedzi prawnego dopuszczenia push-backów na kanale La Manche (czyli odpychania łodzi z uchodźcami próbującymi w ten sposób dostać się na wyspy z Francji). Taki pomysł brytyjskie służby graniczne określiły jako moralnie niedopuszczalny, niehumanitarny, oraz sprzeczny z prawem międzynarodowym. Strażnicy graniczni zapowiedzieli, że takiego prawa nie będą wykonywać, oraz zagrozili strajkiem w przypadku, gdyby rzeczywiście miało być ono wprowadzane w życie.
https://www.theguardian.com/uk-news/2022/jan/05/uk-border-force-could-strike-over-channel-pushback-plan

11. Co oznacza budowa muru przy granicy. „Im wyższe mury zbudujemy przeciwko ludziom, tym większa będzie spirala przemocy i frustracji oraz tym głębsza dewastacja przyrody i lokalnej społeczności.”
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/328384705756798

12. Apel – który warto podpisać – dotyczący planowanej budowy muru, wystosowany przez mieszkańców Podlasia i przyjaciół Puszczy Białowieskiej:
https://naszademokracja.pl/petitions/nie-dla-niszczenia-puszczy-bialowieskiej-przez-budowe-muru-na-granicy


Newsletter nr 16 – 8 stycznia 2022

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

Dziś przedstawiamy nasze pierwsze plany na nowy już rok, a także dalszą część podsumowania ostatnich miesięcy i bieżącej sytuacji.

1. Odnośnie zapowiedzi z poprzednich newsletterów – oto szczegóły i apel o wsparcie w opiece nad dziećmi afgańskich uchodźców w Piasecznie. Dzieci te siedzą całymi dniami w domach z rodzeństwem i rodzicami, w zasadzie nigdzie nie wychodzą. W nadchodzącym półroczu służbę na ich rzecz koordynować będzie hm. Ania M-J. Oto jej bezpośrednia relacja i apel o wsparcie:
„W Piasecznie byłam dwukrotnie w grudniu, poznałam grupę i zaproponowałam różne zabawy i zajęcia. Nie jest to łatwe – w zasadzie tylko najstarsza dziewczynka porozumiewa się w języku angielskim na poziomie podstawowym, po polsku dzieci znają pojedyncze wyrazy. Grupa jest bardzo zróżnicowana wiekowo, dzieci trudno czymś wspólnym zainteresować – najlepiej sprawdzają się chyba zajęcia plastyczne (są w stanie zaangażować się w takie działania przez około godzinę), a także zabawy ruchowe o jasnych zasadach (rzut do celu, łowienie rybek, zabawa z piłką). Dzieci są po różnego rodzaju traumach, trochę nadpobudliwe, trochę ze skłonnościami do agresji, szybko się nudzą. Trudno je też zdyscyplinować, zachęcić np. do sprzątnięcia po sobie. Przy tym wszystkim potrzebują ciepła, zainteresowania, uwagi – i to jest coś, co możemy im dać i od czego trzeba zacząć, a może z czasem uda się zrealizować ambitniejsze propozycje:)

Szukam chętnych, którzy chcieliby wraz ze mną prowadzić takie zajęcia – poczynając od 13 stycznia w czwartki, w godzinach 16:00-20:00 (możliwe, że w ramach bloku odbywać się będą inne zajęcia przez około godzinę – np. nauka języka angielskiego lub projekcje filmów edukacyjnych; dowiadujemy się o nich na bieżąco). Zajęcia odbywają się w przyjaznym lokalu około pół kilometra od stacji PKP Piaseczno (do której można dojechać pociągiem z Dworca Śródmieście lub autobusem 709 z Metra Wilanowska). W lokalu są podstawowe sprzęty do zabaw ruchowych (piłki, koła hula-hop, hantle), gry planszowe, puzzle, materiały do zajęć plastycznych. Propozycje najbliższych zajęć przygotuję i prześlę zainteresowanym. Zgłaszać się można zarówno indywidualnie, jak i zespołem (np. radą drużyny), najlepiej bezpośrednio do mnie.”

Ponadto, niezależnie od bezpośredniej pomocy Ani M-J w czwartki, można się zgłosić do prowadzenia samodzielnych zajęć także w poniedziałki, wtorki lub piątki (od 16:00). Chętnych prosimy o kontakt.

2. Podsumowanie działań Grupy Granica w 2021 roku. Solidarnie przeciwko propagandzie strachu, rasizmowi i przemocy na pograniczu.
https://www.facebook.com/grupagranica/videos/2051384805029702/

3. Nawiązując jeszcze do Świąt. „Nie wyobrażamy sobie, by inaczej spędzać Święta – mówią Izabella i Nina, aktywistki z grupy Podróżnych Ugościć.”
https://www.facebook.com/oko.press/videos/1297932300653414/

4. Nawiązując jeszcze do Świąt. „Niechaj Ci się wyśni. Kolęda na dobre Święta.”
https://www.facebook.com/ecsgdansk/videos/474724797326265/

5. O emigrantach i uchodźcach. To jedna z najmocniejszych i najbardziej niewygodnych wypowiedzi księdza Jana Kaczkowskiego. Do wigilii też nawiązuje. Trzeba wysłuchać – i wierzący i niewierzący – i pamiętać, że był i tak głosił.
https://www.facebook.com/piotrzylkablog/videos/226323949649158/

6. Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Podsumowanie tragiczne.
https://www.facebook.com/JankaOchojska/videos/431365531964652/

7. Paulina Bownik, lekarka. Podsumowanie ostatniej interwencji. Dotychczas takie historie znaliśmy ze wspomnień sanitariuszek.
„Moja ostatnia Leśna pacjentka to młoda dziewczyna z Syrii. Widzę ją jak leży na mokrej, zimnej ziemi. Zagryza patyk owinięty w rękawiczkę, żeby nie krzyczeć, kiedy nastawiam staw. Wokół jest mnóstwo mundurowych. Dziewczyna była już kilkukrotnie wypychana. Wie, co będzie, jeśli krzyknie.”
https://www.facebook.com/paulina.bownik.54/posts/669834287722242

8. Co dzieje się teraz? Wspomniana przez Janinę Ochojską Avin i jej rodzina:
https://www.facebook.com/FundacjaDialog/posts/10158443992445848

9. Co dzieje się teraz? W lasach wciąż są ludzie, wciąż jest mróz:
https://www.facebook.com/FundacjaOcalenie/posts/5051048358262352
„Jesteśmy w lesie razem z syryjskim uchodźcą, wykończonym po wielu dniach w lesie, po wielokrotnych wywózkach. Dookoła leży śnieg, który napadał w nocy. Są -3 stopnie.”
https://www.facebook.com/kamil.syller/posts/4700334163354944
„Ostatnie dni w skrócie. Odczuwalna -5 stopni. Dużo ludzi dzisiaj. Znowu nielegalny nocny wjazd SG na posesję.”
https://www.facebook.com/mariusz.kurnyta.35/posts/507725387731979
„Dla wszystkich co pytają jak jest, czy coś się zmieniło… Jedziemy do grupki 3 osób, którą wcześniej ogarnęła inna ekipa. Przychodzi wiadomość z informacją, że ci mężczyźni zostali wypchnięci na Białoruś. Byli blisko drogi, musieli zostać zauważeni przez SG, w obcym kraju, przemarznięci, wystraszeni, znowu od tygodnia w lesie szukali pomocy, a nie otrzymali jej od naszego państwa.”

10. Co dzieje się teraz?  W magazynie po stronie białoruskiej wciąż zgromadzonych jest ok. 700 osób. Co ich czeka jutro, za kilka tygodni, kilka miesięcy?
https://www.facebook.com/kamil.syller/posts/4687178184670542
Pocztówki znad granicy:
https://www.facebook.com/kamil.syller/posts/4692706057451088

11. Co dzieje się teraz? We wtorek wyruszył na wschód pierwszy w tym roku transport (z testami, maskami, rękawicami, opatrunkami, syropami, szynami, tabletkami, płynami odkażającymi, zasypkami…) organizowany przez Las Rąk:
https://www.facebook.com/LASRAK/posts/4616297161752529
W środę wyjechała dalsza część transportu. „Pojechali… W wiele podgranicznych miejsc niosących POMOC. Tę najbardziej realną, podstawową: nakarmić, ubrać, ogrzać, osuszyć, pomóc przetrwać… (ta noc w strefie była b. ciężka).”
https://www.facebook.com/LASRAK/posts/4619293024786276
Wciąż można się dokładać do organizowanej przez Las Rąk zbiórki:
https://www.facebook.com/LASRAK/posts/4481991211849792

12. I jeszcze refleksja hm. Ani M-J: „W perspektywie tego, co dzieje się na wschodniej granicy, zobaczyłam chyba po raz pierwszy z niesamowitą jasnością, że moim bliźnim jest każdy człowiek, że nieważne jest jego wyznanie, wiek, pochodzenie. Ważne jest, że cierpi. Że sam sobie nie może pomóc. Że czeka – na mnie, na moją reakcję. Że jest pytaniem, które wymaga odpowiedzi. Mojej.”


Newsletter nr 15 – 1 stycznia 2022

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

To czas podsumowań i planów na przyszłość – rok 2021 zakończył się, rok 2022 się zaczyna. Nasze życzenie – by ten kolejny był po prostu lepszy. By każdy znalazł bezpieczne miejsce na ziemi, by nikt nikogo rozmyślnym działaniem nie doprowadzał do cierpienia, utraty zdrowia i życia; by każdy w każdym dostrzegł bliźniego.

1. Do naszego zespołu do spraw uchodźców dołączyły: Matylda Górniak, Kaja Kaczmarek oraz Julianna Rutkowska. W dalszym ciągu w zespole działają: Olek Kaczmarek, Barbara Kapturkiewicz, Ania Mieczyńska-Jerominek, Piotr Sułkowski, Kasia Szymańczak-Rudnicka. W nowym składzie zamierzamy aktywnie działać dalej, do współpracy zapraszamy wszystkich – plany na nadchodzący czas już mamy, niebawem będziemy o nich informować. Dziękujemy za współpracę osobom, które do naszego zespołu należały w poprzednich miesiącach: Karolinie Delurze, Annie Dmowskiej, Kindze Kaczmarek.

2. Jak już wspomnieliśmy poprzednio – w ostatnich dniach włączyliśmy się w działania na rzecz dzieci uchodźców z Afganistanu, mieszkających w Piasecznie, organizując dla nich raz w tygodniu zajęcia świetlicowe. W międzyczasie uzgodniliśmy, że służbę tę pełnić będziemy przez dłuższy okres, a koordynować ją będzie hm. Ania M-J. Więcej szczegółów, wraz z zaproszeniem do włączenia się w tę służbę, przekażemy w kolejnym newsletterze. 

3. Na granicy wciąż dzieje się źle. Ludzie – dzieci, dorośli, chorzy, kobiety, mężczyźni – byli wywożeni do mroźnego lasu przed Świętami, w Święta, i po Świętach:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/321847046410564
„W noc przed Wigilią, przy 10 stopniach mrozu, Straż Graniczna wywiozła z Polski 9 zmarzniętych i głodnych ludzi w stronę zimnego białoruskiego lasu.”
https://www.facebook.com/michalsut/posts/5252264991469869
„To nigdy nie jest rutynowe. Info. Rodzina z trójką dzieci. Kluczymy. Odnajdujemy. Kobieta leży i nie rusza się. Blada jak śnieg wokół. Rozdzielamy się. Idzie do niej wolontariuszka. Ja idę w lewo. Do najmłodszego dziecka. […] Wolontariuszka nie ma jednak dobrych wieści. Jest źle. Nie ma z matką praktycznie kontaktu. Nie odczuwa zimna. Przebieraliście człowieka, który jest nieobecny i wraca tylko na chwilę?”
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/323690692892866
„Dziś w nocy otrzymaliśmy informację, że polskie służby, pomimo pełnej świadomości zagrożenia zdrowia i życia, dokonały kolejnej wywózki dziecka na granicę z Białorusią. Zabrano mu również telefon. 16-letni, chory na epilepsję chłopiec z Syrii zaginął. Obecnie nie wiemy, gdzie się znajduje. Chłopiec ma ze sobą tylko dwie tabletki, które odsuwają ryzyko kolejnego ataku epilepsji jedynie na następne 12 godzin. Atak choroby w stanie wycieńczenia może skończyć się dla niego śmiercią.” Jednakże, dzięki pełnej poświęcenia pracy wielu osób, tę osobę udało się powtórnie odnaleźć, a cała historia znalazła pozytywne zakończenie:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/324203386174930

4. I jeszcze raz zdjęcie z tej ostatniej historii (z powyższego punktu). „Dobry Człowiek z lasu, Polak, patriota, anioł. Tak wygląda heros naszych czasów. Odważny choć bez broni w ręku, hełmu i maski na głowie. W gumowcach ale z człowiekiem na plecach, termosem w plecaku i wielkim, odważnym sercem w piersi. Udostępnijcie, niech wie, że nie jest sam.”
https://www.facebook.com/MChodur/posts/333347171942910

5. Mieszkaniec strefy zamkniętej, pisarz i filozof ratujący ludzi w lasach, miniony rok podsumowuje tak:
https://www.facebook.com/miroslawq/posts/5223952834286392
„Rok 2021 był dla mnie wielką lekcją życia. Mogę go podsumować tylko jednym zdaniem: Nieważne jaką religię wyznajesz, jakie masz poglądy, cechy, zalety i wady. Istotne jest dla mnie tylko to, jakbyś zachował się w tym roku na polskiej wschodniej granicy. Reszta nie ma dla mnie znaczenia.”

6. To, co się działo w ostatnich miesiącach na naszej granicy, podsumowuje taki film:
„The fight to save lives at the Polish-Belarussian border. An ongoing humanitarian crisis.”
https://www.youtube.com/watch?v=quv6OdQlU9o

7. „Mamo, widać mnie? Zona 2021”. Kolejny film podsumowujący ostatni czas, prezentowany w ramach festiwalu WatchDocs – można bezpłatnie obejrzeć (przynajmniej do 6 stycznia) tutaj:
https://player.pl/filmy-online/mamo-widac-mnie-zona-2021,227847
„Krótkometrażowy dokument przedstawiający sytuację mieszkańców Białowieży w trakcie konfliktu na granicy polsko-białoruskiej. Białowieża zimą 2021 roku. Po wiejskich drogach z hukiem przetaczają się wojskowe ciężarówki. Choć w lesie nie widać stanu wyjątkowego, dla okolicznych mieszkańców puszcza już nigdy nie będzie taka sama. Tej zimy bardziej niż z żubrami kojarzyć się będzie ze skulonymi, niewyraźnymi sylwetkami próbującymi wtopić się w tło. Z cierpieniem i strachem.”

8. I jeszcze jeden film. „Na Granicy – co w listopadzie działo się na granicy polsko-białoruskiej?”
https://www.youtube.com/watch?v=vAIam9w-rcw

9. Reportaż o tym, jak w tej sytuacji odnajdują się dzieci – ważna lektura dla każdego wychowawcy:
https://oko.press/ciapatym-pomaga-smiali-sie-ze-mnie-w-klasie-dzieci-z-granicy/
„[…] teraz najtrudniejsze zadanie domowe przed nami, dorosłymi.
– Jeśli nie tłumaczymy dzieciom, co się dzieje, to pozostawiamy je same sobie. W instytucjach edukacyjnych najczęściej obowiązuje narracja rządowa: nic się nie dzieje. A jeśli już jest jakaś rozmowa, to raczej z perspektywy wdzięczności do Straży Granicznej czy indukowanego lęku przed obcymi. „Inny” zagraża, jest niebezpieczny, więc dzieci ze strefy się boją, ale widzą też „innych”, jak błagają o wodę. I widzą w ich oczach lęk – wzdycha terapeutka. – Badania mówią, że bycie świadkiem przemocy, traumatycznej sytuacji, obciąża dziecko tak samo, jakby to ono było ofiarą. […]”

10. 1 stycznia 2022, Dubicze Cerkiewne – tak Nowy Rok wygląda tutaj: 
https://www.facebook.com/FotoMikolajKiemblowski/posts/331023255705537


Newsletter nr 14 – 25 grudnia 2021

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

w Święta warto poświęcić trochę czasu na refleksję, szczególnie na temat bliźnich i pomocy im.  Inspiracją do niej mogą być poniższe nagrania i materiały – w zgodzie z wigilijną symboliką, jest ich 12. Wszystkich zainspirowanych zapraszamy do włączenia się w zbiórkę wspomnianą w punkcie 11, w służbę dla dzieci uchodźczych wspomnianą w punkcie 12, w którą z naszej strony włączyła się już hm. Ania M-J – oraz we wszelkie inne działania. 

1. Wigilia
https://www.youtube.com/watch?v=kcF5NL6IhDE

2. Prezent
https://www.facebook.com/MatyldaD/posts/10224127018575886

3. Szopka
https://www.facebook.com/MuzeumEtnograficzne.Wroclaw/posts/4892239527510395

4. Kolęda z granicy białoruskiej 2021 – „Wśród nocnej ciszy”
https://www.youtube.com/watch?v=FR2MV1NsSXU

5. Kolęda 2021 – „Martwa noc”
https://www.youtube.com/watch?v=BbJMIBRz3-U

6. Piosenka Jacka Kleyffa – „Los i las”
https://www.youtube.com/watch?v=lBEaZBrFsrQ

7. „Zło obojętności” – wiersz Stanisława Barańczaka „Nigdy naprawdę” i wypowiedzi Marka Edelmana. 
https://www.youtube.com/watch?v=sMeIFFgABLE

8. Opowieści wigilijne – Medyków na granicy. „Kilka dni po ostatnim dyżurze poprosiliśmy członków ekipy o nagranie swoich wspomnień. Przez cały czas naszych działań pilnowaliśmy, żeby nasza komunikacja była pragmatyczna i powściągliwa, dzisiaj po raz pierwszy pokazujemy towarzyszące nam emocje.”
https://www.facebook.com/watch/?v=994675091149749

9. Opowieści wigilijne – doktora Arsalana Azzadina, który pracuje w szpitalu w Bielsku Podlaskim. Słuchał relacji z granicy od swoich pacjentów, od ludzi, którzy próbowali przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Przeżywali koszmar. Posłuchajcie, kim są ci, którzy chcieli dostać się do Europy i jakie są ich historie.
https://www.youtube.com/watch?v=18tad5rFFdA

10. Wracając raz jeszcze do wigilii instruktorskiej – na jej zakończenie uczestnicy otrzymali różne komentarze do przyrzeczenia i prawa harcerskiego, dotyczące bliźnich oraz niesienia im pomocy. Komentarze te można znaleźć tu:
https://sh.org.pl/wp-content/uploads/2021/12/2021-komentarze-blizni.pdf

11. Świąteczne podarki – wciąż można się dołożyć do zbiórki:
https://www.facebook.com/LASRAK/posts/4481991211849792
Aktualizacja z 23 grudnia: „UWAGA!!!! z ostatniej chwili!!! CZW.23.12. BAAAAAARDZO, NAJBARDZIEJ POTRZEBA ŚPIWORÓW DO MINUS 15,17,20 – cześć magazynów pustka zieje a akcje są cały czas… :(( LUDZIE SA W LESIE …POMÓŻCIE PROSIMY…”

12. Hm. Ania M-J włączyła się w organizację zajęć dla dzieci uchodźczych – i potrzebuje wsparcia! Zajęcia odbywają się w Piasecznie. Ania pisze: „Mieszka tam w jednym bloku kilka rodzin uchodźców afgańskich. Ciągle załatwiane są formalności, na razie nie mogą podjąć pracy, z niecierpliwością na tę możliwość czekają. Na razie „kiszą się” w domach rodzinami, w których są również dzieci. I dla tych dzieci harcerze z Konstancina organizują zajęcia. Byłam tam we wtorek. Dzieci była tylko szóstka (bywa ósemka), są w różnym wieku – od 3 do 11 lat – i nie znają angielskiego. Kolejne spotkanie we wtorek 28 grudnia, od 16:00 do 20:00, więc bardzo by się przydała druga osoba do pomocy. Propozycje zabaw i materiały do nich przygotuję i wcześniej prześlę osobie, która zgłosi się do pomocy – o ile taka się zgłosi:) Myślę, że może to być funkcyjny, poczynając od zastępowego (ale raczej nieco starszego).”
Wszystkich, którzy chcieliby i mogą Ani pomóc, prosimy o kontakt – najlepiej bezpośrednio z nią (lub w odpowiedzi na ten e-mail)!


Newsletter nr 13 – 18 grudnia 2021

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

w środę 15 grudnia, w ramach wigilii instruktorskiej SH, odbyło się ognisko poświęcone sytuacji migrantów na polsko-białoruskiej granicy. Dlaczego tak? Obecnie, nie tylko na co dzień, ale i podczas Świąt, nie można zapomnieć o tych, którzy teraz, na co dzień i w te Święta, skazywani są na cierpienie i śmierć. Którym trzeba ofiarować nie tylko symboliczne miejsce przy stole, ale też realną pomoc. Najsmutniejsze słowa kolęd obrazują teraz ich codzienność – albo nawet i nie, bo nie mają nawet tego kawałka szopy, żłobu, ani innych ludzi (choćby pasterzy) wokół siebie:
„W nędznej szopie urodzony, żłób mu za kolebkę dano.
Cóż jest, czym był otoczony? Bydło, pasterze i siano.”
„Nie było miejsca dla Ciebie w Betlejem w żadnej gospodzie,
i narodziłeś się, Jezu, w stajni, w ubóstwie i chłodzie.
A dzisiaj czemu wśród ludzi tyle łez, jęków, katuszy?

Bo nie ma miejsca dla Ciebie w niejednej człowieczej duszy.”  
„Jezus malusieńki, leży wśród stajenki,
Płacze z zimna, nie dała Mu matusia sukienki.
Bo uboga była, rąbek z głowy zdjęła,
W który dziecię owinąwszy, siankiem Je okryła,
Nie ma kolebeczki, ani poduszeczki,
We żłobie Mu położyła siana pod główeczki.”

Nasze ognisko zaczęło się od gawędy, na którą złożyły się wypowiedzi różnych osób związanych z działaniami przy granicy. Gawęda ta jest trudna – ale trzeba o tym wiedzieć; przeczytać można ją tutaj. Prosimy o lekturę, szczególnie jeśli ktoś na ognisko nie dotarł.

Następnie wymyślaliśmy, w jaki sposób – poza wcześniejszą zbiórką – moglibyśmy zaangażować się w niesienie pomocy. Pomysłów pojawiło się całkiem sporo – natomiast teraz trzeba je wcielić w życie. Takie działania koordynować będzie zespół ds. uchodźców, którego skład w związku z tym chcielibyśmy rozszerzyć. Dlatego też prosimy o kontakt wszystkich, którzy do tego zespołu chcieliby dołączyć i czynnie zaangażować się w organizację takiej służby. Zgłaszać się można np. odpowiadając na ten e-mail – najlepiej przed Świętami. Gorąco zapraszamy!

Kilka zdjęć z ogniska można znaleźć tutaj:
https://photos.app.goo.gl/tVaiN6uDyPx8XUUV6

Natomiast do środowego wieczora rzeczywistość dopisała smutne zakończenie. Właśnie wtedy, gdy my siedzieliśmy przy ognisku, do znajdującego się przy granicy Punktu Interwencji Kryzysowej, prowadzonego przez KIK – z którym mieliśmy plany współpracy – wkroczyła policja. „Przyjechało kilkanaście radiowozów na sygnale, wioząc grupę kilkudziesięciu policjantów – część z nich była w pełnym uzbrojeniu, w kaskach i z długą bronią. Przez całą noc, do wczesnych godzin porannych, prowadzone były przeszukania pomieszczeń oraz przesłuchania wolontariuszy i wolontariuszek KIK. Policja zarekwirowała komputery i telefon, czyli narzędzia służące do niesienia pomocy humanitarnej. Zabranie tych sprzętów wolontariuszom i wolontariuszkom ratującym życie ludzi na granicy można porównać do zabrania wozu strażackiego ochotniczej straży pożarnej.”
Warto i należy przeczytać (i wysłuchać) takie oświadczenie:
https://www.facebook.com/grupagranica/videos/665990461443977
jak też oświadczenie KIK:
https://www.facebook.com/KIK.warszawa/posts/5172760089419496
Można tylko powtórzyć za Grupą Granica:
„Potępiamy haniebne działania policji wymierzone w osoby ratujące ludzi od śmierci.”

Żeby jednak zakończyć bardziej optymistycznie, polecamy taką listę działań, których można się podjąć jeszcze przed końcem roku. 
„Jesteście zajęte i zajęci przygotowywaniem Świąt i zamykaniem roku 2021? Szukacie sensownych prezentów? Podpowiadamy: w tę krzątaninę możecie włączyć działania w różnej skali na rzecz uchodźców i uchodźczyń, migrantów i migrantek – tych będących na granicy ale i w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce. Jak?”
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/315448403717095
Uwaga – to może być doskonała forma realizacji grudniowego harcu i służby:
https://www.facebook.com/stowarzyszenieharcerskie/posts/4399878506789414


Newsletter nr 12 – 10 grudnia 2021

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

To już dwunasty nasz newsletter. Dzisiejsza edycja ukazuje się w szczególnym dniu – Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka – o czym więcej poniżej. Na początek informujemy też, iż kilka dni temu odbyło się spotkanie zespołu ds. uchodźców z naczelnictwem, na którym m.in. ustaliliśmy, iż:
– newsletter ten będzie dalej tworzony i rozsyłany, przynajmniej dopóki nie zakończy się obecny kryzys humanitarny na naszej granicy dotyczący sytuacji migrantów i uchodźców,
– newsletter będzie udostępniany publicznie; ten i poprzednie wpisy można już znaleźć na nowej podstronie:
https://sh.org.pl/uchodzcy-newsletter/
Zachęcamy też wszystkich do przekazywania newslettera innym we własnym zakresie.

Primo – trzeba wiedzieć co się dzieje:

1. Każdy dzień to nowe tragedie. W wyniku m.in. hipotermii najpierw poroniła, a później zmarła Kurdyjka Aveen Ifran. Osierociła piątkę dzieci.
„Proceder łapanek i wywózek migrantów i migrantek w stronę Białorusi jest niezgodny z przepisami prawa polskiego i międzynarodowego, a przede wszystkim stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie. Śmierć Aveen Ifran […] stanowi efekt upowszechnienia systemowej przemocy, nierespektowania procedur i łamania międzynarodowego prawa do ubiegania się o ochronę międzynarodową. […] Znaleźliśmy się w niebezpiecznym momencie – przemoc państwowa stała się w Polsce obowiązującym prawem.”
https://www.facebook.com/anna.alboth/posts/10165936579615515

2. „Kolejna odsłona dramatu, który obserwujemy od wielu tygodni, miała miejsce w nocy z 6 na 7 grudnia. W strefie po polskiej stronie granicy zaginęła kolejna osoba – tym razem pochodząca z Iraku czteroletnia Eileen. […] pomimo złego stanu zdrowia rodzice Eileen zostali wywiezieni na teren Białorusi […] nocą temperatura spada do –11 stopni Celsjusza […] To w wyniku działań funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej oddzielono małe dziecko od rodziców, czego skutkiem jest zaginięcie dziewczynki i narażenie jej życia.”
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/309040031024599

Akcję poszukiwania Eileen zorganizowali mieszkańcy strefy zamkniętej. Niestety do momentu wysłania tego newslettera dziewczynka nie została odnaleziona. Tu wpis o tym, co znaczy „mus człowieka ratować”:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10227688354736240&id=1288511654

3. List otwarty aktywistek, aktywistów oraz mieszkańców i mieszkanek pogranicza w sprawie projektu zmian przepisów migracyjnych i azylowych dla Polski, Litwy i Łotwy. Osoby te „sprzeciwiają się propozycjom Komisji Europejskiej, ich zdaniem jeszcze bardziej ograniczą one bowiem podstawowe prawa, i tak notorycznie naruszane przez polskie służby. Istnieje obawa, że mogą również stanowić próbę zalegalizowania wywózek (“push-backs”) w UE. […] Propozycja Komisji Europejskiej dodatkowo utrudni udzielanie pomocy humanitarnej, która już teraz jest kryminalizowana.”
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/308676741060928

4. „Poland’s border wall threatens ancient forest”. Naukowcy w czasopiśmie Science apelują o wypracowanie takiego sposobu zabezpieczenia granicy państwa, który zminimalizuje negatywne oddziaływanie na różnorodność biologiczną. „Badacze podkreślają, że budowa ściany granicznej stanowi barierę dla migracji zarówno dużych, jak i małych zwierząt np. rysi, a także może stanowić jak w przypadku ptaków – zagrożenie dla życia zwierząt. Mur na granicy może także potencjalnie powodować konflikty świata przyrody z człowiekiem.”
https://www.uw.edu.pl/apel-naukowcow-uw-z-bialowiezy-w-science/
Oryginalny artykuł:
https://www.science.org/doi/10.1126/science.abn0451

5. Dlaczego uchodźcy zabierają dzieci do lasu? Dlaczego nie proszą o ochronę międzynarodową w Białorusi? Skąd czerpać wiarygodne informacje na temat kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej i jak mądrze pomagać? Jeśli ktoś nie zna odpowiedzi na te i inne pytania – należy ich udzielać. Tym razem odpowiedzi w formie podcastu:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10160477683168646&id=222576883645
do odsłuchania też tu:
https://www.youtube.com/watch?v=KZFb8bgvjx4

Secundo – co można zrobić, jak można pomóc:

6. Żaden człowiek nie jest nielegalny! „11 grudnia (sobota) wyjdźmy solidarnie na ulice”. Początek na placu Unii Lubelskiej o 14:00.
https://www.facebook.com/events/225623942986879/

7. Wspomniana tydzień temu zbiórka organizowana przez Las Rąk wciąż trwa. Uaktualnienie z przedwczoraj: „BARDZO potrzeba DOBRYCH CZOŁÓWEK… bardzo pilnie…”
https://www.facebook.com/LASRAK/posts/4481991211849792

8. Do niedzieli 12 grudnia, w Teatrze Nowym (ul. Madalińskiego 10/16), trwa zbiórka (używanych lub nowych) telefonów na granicę. Telefony zbierane są w pojemniku przy kasach – otwarte dziś (piątek) w godz. 11:00-19:00, w weekend 2 godziny przed spektaklem. Migrantom przebywającym przy granicy telefony zabiera lub niszczy Straż Graniczna oraz służby białoruskie. Bez telefonu nie można wezwać pomocy, porozumieć się z kimkolwiek, sprawdzić mapy, etc. „Zniszczenie aparatów w zimowych warunkach i wywiezienie do lasu może być równoznaczne ze skazaniem na śmierć.”
https://www.facebook.com/SalamLabPL/posts/2645268759115593

Tertio – refleksja:

9. Dziś, 10 grudnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, ustanowiony w rocznicę uchwalenia – m.in. po tragediach dwóch wojen światowych – Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku:
https://www.unesco.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Powszechna_Deklaracja_Praw_Czlowieka.pdf
Szczególnie dziś warto przypomnieć zapisy tej Deklaracji, m.in. takie:
– Art. 1: „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.”
– Art. 2:„Każdy człowiek posiada wszystkie prawa i wolności zawarte w niniejszej Deklaracji bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych i innych, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiegokolwiek innego stanu.”
– Art. 3: „Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby.”
– Art. 5: „Nie wolno nikogo torturować ani karać lub traktować w sposób okrutny, nieludzki lub poniżający.”
– 
Art. 7: „Wszyscy są równi wobec prawa i mają prawo, bez jakiejkolwiek różnicy, do jednakowej ochrony prawnej. Wszyscy mają prawo do jednakowej ochrony przed jakąkolwiek dyskryminacją, będącą pogwałceniem niniejszej Deklaracji, i przed jakimkolwiek narażeniem na taką dyskryminację.”
– Art. 9: „Nikogo nie wolno samowolnie aresztować, zatrzymać lub wygnać z kraju.”
– Art. 14 pkt. 1: „Każdy człowiek ma prawo ubiegać się o azyl i korzystać z niego w innym kraju w razie prześladowania.”

10. Tegoroczną nagrodę im. Pawła Włodkowica, przyznawaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich z okazji Dnia Praw Człowieka, otrzymała społeczność samorządowa Michałowa za zorganizowanie pomocy migrantom przy granicy białoruskiej.
„Nagrodę przyznaje Kapituła – za obronę podstawowych wartości i prawd, nawet wbrew zdaniu większości. Działania władz samorządowych Michałowa wobec kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej to symbol wrażliwości na ludzkie nieszczęście oraz wyraz solidarności w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym, cierpiącym, zagubionym. To działania głęboko ludzkie, broniące praw człowieka, wymagające odwagi i wznoszące się ponad podziały w naszym życiu publicznym.” 
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/nagroda-rpo-pawla-wlodkowica-michalowo-wladze
Uroczystość wręczenia nagrody będzie można obejrzeć dziś (10 grudnia) o godz. 18:00 na kanale YouTube (https://youtu.be/up0QYF6yKyo) oraz profilu fb (https://www.facebook.com/BiuroRPO).

11. Piosenka – świadectwo, „Taka gra”. „Wielu/wiele z nas samotnie, w swoich domach, przeżywa obecną trudną sytuację na granicy i fakt, że w polskich lasach umierają bezbronni ludzie. Napisaliśmy tę piosenkę, by dać głos wszystkim tym, dla których obecna sytuacja jest nie do przyjęcia. Tym, którzy stoją po stronie miłości i wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka, kimkolwiek on jest. Po jedenaste: nie bądź obojętny!”
https://www.youtube.com/watch?v=YkR7ajR9eV0

12. Podczas święta hufców odwiedzaliśmy Tablicę Wdzięczności Narodowi Irańskiemu w Ogrodzie Krasińskich:
https://www.kombatanci.gov.pl/pl/aktualno%C5%9Bci/1593-uroczysto%C5%9B%C4%87-przy-tablicy-wdzi%C4%99czno%C5%9Bci-narodowi-ira%C5%84skiemu.html
Z tablicy tej można się dowiedzieć, iż w 1942 Iran przyjął 121000 osób, w tym ponad 20000 dzieci, deportowanych w latach 1939-1941 z kresów wschodnich RP. „Irańska pomoc uchroniła Polaków przed represjami oraz śmiercią z głodu i chorób”. Tu jest film dokumentujący te wydarzenia:
https://www.facebook.com/hamodi.gabry/videos/10152990058600997/

13. Ważny wywiad ze słynnym już doktorem Pietro Bartolo, od lat ratującym uchodźców na wyspie Lampedusa (zainteresowanym mogę udostępnić całość):
https://wyborcza.pl/7,75410,27869670,lekarz-z-lampedusy-w-strefie-stanu-wyjatkowego.html
„Jestem pewny, że na waszej wschodniej granicy mamy do czynienia ze zbrodnią przeciwko ludzkości. Powtarzam: ze zbrodnią! Przecież tu chodzi o kobiety, mężczyzn i dzieci. Jestem też głęboko przekonany, że kiedy to wszystko się skończy, będziemy mieć nową Norymbergę. […]
Niesienie pomocy nigdy nie jest przestępstwem! To obowiązek. Jesteśmy wszyscy powołani do tego, by wspierać i ratować innych. Przestępstwem jest odmowa udzielenia pomocy, zwłaszcza gdy skutkiem może być śmierć drugiego człowieka. Właśnie za to, jeśli dojdzie do nowej Norymbergi, a wierzę, że tak się stanie, powinny odpowiedzieć wszystkie te osoby, które pozwoliły na śmierć uchodźców w lesie. […]
W strefie stanu wyjątkowego na wschodzie waszego kraju tonie Europa, tonie Polska, tonie ludzkość. Toną właśnie wolność, demokracja i ludzkość. […]
Ludzie nie są źli, także ci, którzy myślą inaczej niż ja. Im się po prostu przekazuje nieprawdziwe informacje, okłamuje, tworzy się fałszywą narrację. To strategia obliczona na zyskanie aprobaty, poparcia w sondażach. Ale to okrucieństwo i podłość.”


Newsletter nr 11 – 4 grudnia 2021

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

Już grudzień. Sytuacja na granicy wciąż jest tragiczna, warunki bardzo trudne (mróz i śnieg), ludzie, których można by ocalić jedną prostą decyzją, cierpią i umierają.

PRIMO – trzeba wiedzieć co się dzieje:

1. Ku pamięci, dla nas i dla potomnych – podsumowanie tego, co działo się przez ostatnie miesiące, przedstawia raport opublikowany przez Grupę Granica:
https://www.grupagranica.pl/files/Raport-GG-Kryzys-humanitarny-napograniczu-polsko-bialoruskim.pdf

2. Jedyna lekarka pracująca w Białowieży (w zamkniętej strefie) opowiada o tym, jak to, co się dzieje, wygląda z jej perspektywy:
https://www.medonet.pl/zdrowie,lekarka-mowi–co-sie-dzieje-na-granicy–odwrocilismy-wzrok–nie-bylismy-w-stanie-tego-zniesc,artykul,70629133.html

3.Kiedy przemoc staje się prawem, naszą społeczną powinnością jest reakcja.” 
Mamy nowy stan – już nie wyjątkowy, ale „pseudowyjątkowy”. „30 listopada rządzący znów w ekspresowym tempie przyjęli nowe przepisy […] o ochronie granicy państwowej. […] Podkreślmy raz jeszcze: nowa ustawa o stanie pseudowyjątkowym to bardzo poważne oraz niezgodne z Konstytucją ograniczenie praw obywatelskich. […] Kiedy przemoc staje się prawem, naszą społeczną powinnością jest reakcja.”
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/304770764784859

4. Janina Ochojska ujawnia, jak wygląda propaganda i kłamstwo:
https://www.facebook.com/anna.alboth/posts/10165925590350515

5. Grupa Granica oraz Adam Bodnar otrzymali tegoroczne nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy:
https://www.facebook.com/stowarzyszenieholda/posts/6308403885896247
Nagroda dla Grupy Granica w sposób symboliczny ma uhonorować wszystkie instytucje i obywateli aktywnych na granicy.

SECUNDO – co można zrobić, jak można pomóc:

6. „Kiermasz na bezgranicę” – benefit na rzecz osób migrujących przez granicę polsko-białoruską oraz działających na ich rzecz osób aktywistycznych – odbędzie się dziś, 4 grudnia, w godz. 12:00-19:00, ul. Puławska 37. Warto zajrzeć i wesprzeć – samemu lub w (harcerskim) towarzystwie:
https://www.facebook.com/events/605375440664140

7. Zrzutkę na pomoc bezpośrednio przy granicy prowadzi mieszkający i bezpośrednio pomagający w zamkniętej strefie filozof, aktywista i bez żadnej przesady bohater. Można się dorzucić w jakimś harcerskim gronie, przeznaczyć na zrzutkę część zarobku z akcji znicz, itp.:
https://www.facebook.com/miroslawq/posts/5104761919538818https://zrzutka.pl/eud8gc

8. Aktualna zbiórka na granicę prowadzona przez Las Rąk – rzeczy można przynosić 7 dni w tygodniu od 11:30 do 19:00 (Marszałkowska 140). Doskonały pomysł na działanie zastępu, rady drużyny, kadry środowiska, itd.:
https://www.facebook.com/LASRAK/posts/4481991211849792

9. Nie ma co czekać, trzeba pojechać – na wirtualny wyjazd drużyny, kadry, środowiska, itp. Na poniższej stronie można wykupić wirtualny nocleg, a każda wykupiona rezerwacja zamienia się w realną pomoc uchodźcom i uchodźczyniom na granicy polsko-białoruskiej. Na „wyjazd” można się zrzucić w jakimś harcerskim gronie, przeznaczyć na niego część zarobku z akcji znicz, itp.:
https://slowhop.com/pl/miejsca/2718-polska-goscina.html

TERTIO – refleksja:

10. Taki filmik (krótki), trzeba obejrzeć, do samego końca. Czy współczucie ma granice? Czy znacie Dawida Ogrodnika, jak to jest wcielić się w jego postać?
https://www.facebook.com/anna.alboth/posts/10165918253045515

11. Wystawa „Granica człowieczeństwa” – jest fotograficznym i słownym świadectwem dramatycznej sytuacji na granicy. To zapis ostatnich miesięcy łamania zasad demokracji, praw człowieka i niehumanitarnych działań, ale także dokumentowanie tworzenia się nowej aktywizacji społecznej, oddolnych inicjatyw na granicy polsko-białoruskiej. Warto odwiedzić – także w ramach zbiórki harcerskiej, spotkania kadry, itp. Od 8 do 19 grudnia, ul. Brzozowa 31/33 lok.1:
https://www.facebook.com/events/1521810815020711

12. Wywiad (długi…) z Hanną Machińską, zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich. Można wysłuchać nagrania lub przeczytać, chętnym mogę udostępnić całość. Naprawdę ważna wypowiedź.
https://wyborcza.pl/7,82983,27852203,stan-wyjatkowy-pelen-bolu-i-lez-dr-machinska-nie-mamy.html
Warto zwrócić uwagę na takie fragmenty – m.in. dotyczące pracy z dziećmi, czyli też nas:
„To mnie przeraża. To będzie czarna karta Polski. Mamy w historii „drzazgi”, teraz dochodzi kolejna, z której nigdy się nie wytłumaczymy. „Drzazga”, która jest niewybaczalna i będzie obciążała nasze sumienia. […] Najpierw pozwalamy na wznoszenie nienawistnych okrzyków, niszczymy święta państwowe, a dzisiaj szukamy wroga – i jest nim migrant. Boję się, że to będzie lekcja nie do odrobienia. Indoktrynacja – to się zaczyna już od przedszkola. Będąc w jednej z placówek Straży Granicznych, zobaczyliśmy dziecięce rysunki. Wszędzie serca, słowa: „murem za żołnierzem”, „żołnierz naszą chwałą”. Patrzyliśmy na nie i nigdzie nie zobaczyliśmy rysunku o pomaganiu. Albo o ich rówieśnikach, którzy przyjeżdżają z Turcji, Iraku i są w lasach, tuż obok. Nie ma przekazu: zaopiekujmy się drugim człowiekiem. To źle pojęty patriotyzm. W tym mocnym przekazie edukacyjnym zatracamy ludzkie wartości, zatracamy naszą solidarność. Nie mówimy już o człowieku, o jego krzywdzie i prawie do godnego życia. Tego nie ma. Będziemy musieli od początku nauczyć się miłosierdzia. To będzie praca na pokolenia. Przeraża, to dramatyczna sytuacja.”


Newsletter nr 10 – 28 listopada 2021

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

Ponownie po prostu zachęcamy, by wszyscy robili to co mogą i jak mogą – sami, w gronie kadry, drużyny, środowiska, rodziny, znajomych.

1. Pytania i odpowiedzi. Tym, którzy wciąż nie wiedzą, wciąż trzeba odpowiadać na takie pytania: „Kim jest uchodźczyni / uchodźca? Czy pomaganie jest legalne? Skąd pochodzą osoby, które poszukują ochrony w Europie, i dlaczego potrzebują tej ochrony?”. Tu odpowiedzi w przystępnej formie:
https://www.facebook.com/grupagranica/posts/299063918688877

2. Zbiórka. Warto wiedzieć, że zbiórkę na rzecz migrantów zainicjował ostatnio prezydent Warszawy razem z przedstawicielami różnych Kościołów i wspólnot religijnych: 
https://um.warszawa.pl/-/zbiorka
Pierwsza część zbiórki odbyła się w miniony weekend, a druga w ten obecny:
https://um.warszawa.pl/-/zbiorka-na-rzecz-migrantow-na-granicy-polsko-bialoruskiej
Co prawda termin oficjalny minął, ale zainteresowani pewnie mogliby jeszcze jutro/pojutrze coś dołożyć.

3. Dom. Warszawskie Centrum Pomocy Cudzoziemcom poszukuje mieszkań dla 8 rodzin uchodźczych – może akurat ktoś może pomóc?
https://www.facebook.com/FundacjaOcalenie/posts/4881978931835963

4. Kobiety. Superbohaterki. „Polska dziś dla mnie szczególnie mocno jest kobietą. […] Nie myślałem, że kiedykolwiek poznam superbohatera, a tutaj poznałem wiele w krótkim czasie. Te kobiety zasługują na wszelkie ordery, chwałę i zauważenie, docenienie, ja dałbym Im pokojowego Nobla.”
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=4824791714219731&id=100000668497113

5. Dzieci. „Co my, Polska, robimy tym dzieciom? Co my im robimy z głowami? […] To nie jest wina małego A., że wylądował w takiej sytuacji. Ale to jest wina Polski, że traktujemy w ten sposób niewinne dziecko. Setki takich dzieci.”
https://www.facebook.com/anna.alboth/posts/10165905925955515

6. Spadł śnieg. „Pierwsze info przyszło z dalekiego Podlasia, potem z bliższego. Poczułam to samo przerażenie, które chwilę wcześniej czuli moi koledzy i koleżanki. […] Czuję, jak zmienia mi się widzenie świata, zawęża optyka – ocena lasu pod kątem możliwego schronienia, pogody pod kątem przeżycia kilku, kilkunastu dni, ubrania, jedzenia… Nie żyjemy w tej samej rzeczywistości. […] Jest już tylko przeżycie – ile się da. Śnieg po prostu zawęża tą opcję.”
https://www.facebook.com/anna.dabrowska.7568/posts/10159336578674526


Newsletter nr 9 – 20 listopada 2021

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

Po prostu zachęcamy, by wszyscy robili to co mogą i jak mogą – sami, w gronie kadry, drużyny, środowiska, rodziny, znajomych. Można i warto m.in.:

1. Przeprowadzić cykl zbiórek według takiego scenariusza:
https://migracje.ceo.org.pl/sites/migracje.ceo.org.pl/files/ceo_scenariusz_bazowy_rozmawiajmy_o_uchodzcach_07_10.pdf
Warto też przeczytać komentarz metodyczny do tego scenariusza:
https://migracje.ceo.org.pl/sites/migracje.ceo.org.pl/files/uch_2_mat-metodyczny_1_1.pdf

2. Zbiórka kulinarna – gotowanie zupy! Przepisy w odnośniku. Ugotujcie więcej i podzielcie się nią z potrzebującymi. Działamy w ramach akcji Zupa na granicę. Można też po prostu przynieść słoiki lub warzywa (ul. Freta 20/24a):
https://www.facebook.com/fundacjastopociech/posts/5003991512961863

3. Pisać maile – samemu, z harcerkami i instruktorami, z rodziną, znajomymi i znajomymi znajomych. „Razem z wolontariuszami na granicy i lokalsami mamy do was ogromną prośbę. Piszcie maile!!!! Piszcie maile do straży granicznej. Do wszystkich jednostek przygranicznych. Piszcie szczerze i masowo. Zdaje się, że tylko nacisku się obawiają, a na razie mogą robić co chcą i jak chcą. A dzieją się rzeczy straszne.” Kilkadziesiąt adresów oraz wzory listów do wykorzystania w poście (i w komentarzach):
https://www.facebook.com/aurora.lubos/posts/4605996496089415

4. Odwiedzić (w ramach zbiórki, samemu, etc.) Pomnik Drutu Kolczastego, który jest wezwaniem dla ludności i władz Polski, by zapewnić niezbędne jedzenie, wodę, ochronę medyczną i dostęp do procedur prawnych osobom pozostającym na granicy. Odsłonięcie: piątek, 19 listopada, 15:00, plac przed Muzeum Woli, ul. Srebrna 12.
https://www.facebook.com/events/918201089072470

5. Iść na marsz i spacer: w sobotę 20 listopada (to dziś!) przejdziemy ulicami Warszawy, by wyrazić troskę o ludzi oszukanych, zdesperowanych i bezradnych. Będzie to akt solidarności z osobami tkwiącymi od tygodni lub miesięcy w śmiertelnej pułapce między Polską, a Białorusią, przy milczącej akceptacji innych państw Europy. Początek o 14:00 na pl. Unii Lubelskiej:
https://www.facebook.com/events/1388262224924087/

6. Matki (i wszyscy inni) na granicę – po raz drugi jedziemy na granicę. Okażemy wspólnie naszą niezgodę na okrucieństwo i tortury, którym poddawani są w naszym państwie migranci i uchodźcy. To dziś – sobota, 20 listopada, 14:00, Hajnówka.
https://www.facebook.com/events/4190492111056946/

7. Wysłuchać (i przedyskutować, np. w gronie kadry) wykład Mariana Turskiego (warto m.in. zwrócić uwagę na część „Wychowanie i edukacja”):
https://www.uw.edu.pl/marian-turski-o-genezie-zla/
Pod koniec wykładu nawiązuje on też do sytuacji na granicy oraz przemówienia o „11-tym przykazaniu”, które wygłosił w zeszłym roku – to ten kawałek:
https://www.youtube.com/watch?v=f-CrDx7fe80&t=4686s
„Katastrofa humanitarna to może jest dla nich, dla tych, którzy zamarzają w lesie białowieskim. Dla nas jest to katastrofa moralna. […] Niestety nie mogę nie zakończyć smutną obserwacją, którą poczynił słynny historyk Ian Kershaw: drogę do Auschwitz wybudowano z nienawiści, a wybrukowano ją obojętnością.”


Newsletter nr 8 – 14 listopada 2021

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

1. Relacji z tego co się dzieje przy granicy jest wiele, warto śledzić profile o których już tu wspominaliśmy. Warto też zwrócić uwagę na relacje wspominające o związkach z harcerstwem. Jeśli ktoś się pyta, jaki jest sens i co można wynieść z harcerstwa – to m.in. właśnie to. To od nas zależy, czego jako harcerki i harcerze dokonamy, czego nauczymy naszych podopiecznych, i z czym w społeczeństwie harcerstwo będzie się kojarzyło. Tutaj Katarzyna Błażejewska-Stuhr (zainteresowanym mogę przesłać odnośnik do całego artykułu):
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,27799121,katarzyna-stuhr-wiedzialam-ze-i-ja-musze-pojechac-na-granice.html
„[…] Nie obawiałam się ciemności w lesie, jestem harcerką, wiem, jak się poruszać w nocy. Bałam się, czy zdążymy wypełnić wszystkie pełnomocnictwa, zanim przyjedzie Straż Graniczna. Kiedy zobaczyliśmy światła latarek ludzi przechodzących z boku, zamarliśmy. Wyłączyliśmy światła i słyszeliśmy nasze dudniące serca. Ale najgorsze jest to, że to było przerażenie na myśl o spotkaniu z tymi, którzy powinni zapewnić nam bezpieczeństwo i stać na straży prawa. […] My również zostaliśmy pełnomocnikami czterech mężczyzn. Byli puszbekowani od miesiąca, raz z temperaturą 32 stopnie i złamanymi po pobiciu żebrami trafili do szpitala, z którego wywieziono ich ponownie do lasu.”

2. A tu (była) harcerka opowiada o patriotyzmie i sytuacji na granicy, na żywo w TVP:
https://twitter.com/Andrzej_Miland/status/1458139257093046273
Inny z nią wywiad – w którym też opowiada o harcerstwie i m.in. mówi: „naprawdę uważam, że patriotyzm to wzięcie odpowiedzialności za życie człowieka, który znalazł się w pułapce i puka do drzwi naszego kraju błagając o pomoc” – można przeczytać tutaj:
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/agata-kaminska-jej-wystep-w-tvp-stal-sie-hitem-stres-byl-ogromny-wywiad/7kz5mj2,79cfc278

3. Mistrz_yni logistyki poszukiwany_a: Fundacja Ocalenie poszukuje osoby chętnej do podjęcia pracy jako specjalista/specjalistka ds. logistyki w ramach wsparcia działań przy granicy oraz w ośrodkach dla cudzoziemców. Ogłoszenie tu:
https://www.facebook.com/FundacjaOcalenie/posts/4840630649304125
i tu:
https://ocalenie.org.pl/praca/poszukujemy-specjalisy-specjalistki-ds-logistyki


Newsletter nr 7 – 6 listopada 2021

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

poniżej kolejne informacje dotyczące służby uchodźcom. W chwili obecnej przede wszystkim zachęcamy do podjęcia takiej służby osobiście, w swoim gromadach, drużynach i środowiskach, wykazując się własną inicjatywą.

1. Różne informacje na naszej stronie https://sh.org.pl/uchodzcy/ zostały uaktualnione i uporządkowane, m.in. pojawiła się na niej sekcja „Materiały edukacyjne i programowe”. Zachęcamy do skorzystania z nich przy organizacji samemu zbiórek harcerskich i innych spotkań.

2. W dniu 23 października w Michałowie odbył się, ogłaszany także przez nas, protest „Matki na granicę”. Pojawił się na nim Wasz wysłannik, który załapał się na zdjęcie w Tygodniu Powszechnym, gdzie też można przeczytać krótką relację:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/protest-na-granicy-169487

3. Warto śledzić, co pisze Radosław Wiśniewski. Tu pisze do swojego kilkuletniego syna, o pytaniach, które ten mu kiedyś może zadać. Ale takie same pytania mogą kiedyś nam zadać nasze obecne zuchy, harcerki, harcerze:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10227459170966789&id=1288511654
„Bo to jest jakiś rodzaj apokalipsy synku. Przestaje się liczyć kim byłeś wcześniej. Liczy się nagle tylko to, co zrobisz teraz, jaką przyjmiesz postawę wobec zła. I to jest wybór, w którym konteksty przestają się liczyć. Liczy się tylko tu i teraz, ten moment. […] Trudno zrozumieć, także mnie, że kilka godzin jazdy od nas, takie dzieci jak Ty jedzą szron z liści, piją wodę z bagna, śpią w stertach liści w mokrych ubraniach. A może już nie żyją? Jak ja ci mam to wytłumaczyć? Jak tata ma Tobie opowiedzieć, że taki świat stworzyliśmy. Taki kraj. […] Przecież to nie tylko siła tych, którzy wydają rozkazy, ale i słabość nas, którzy się sprzeciwiają. […] Na razie jednak – tak wierzę – losy się ważą. Ważą się wszędzie. Tam w lesie. U nas w domu, naokoło nas wśród sąsiadów. Nawet tutaj – w ciele fejsbuka. […] Postanowiłem sobie że codziennie robię coś. Najmniejszego, najdrobniejszego. […] A muszę coś robić, bo kiedy się tego wszystkiego dowiesz o ludziach z lasu, zapytasz mnie być może jakoś tak: Co robiłeś tato? Czy dało się zrobić więcej?”

4. Nasza duża zbiórka się zakończyła, ale – jeszcze raz – warto podejmować własne inicjatywy. Gdyż „Przestaje się liczyć kim byłeś wcześniej. Liczy się nagle tylko to, co zrobisz teraz, jaką przyjmiesz postawę wobec zła.” Różni harcerze coś robią. Tu dzielni harcerze ze Zduńskiej Woli:
https://www.facebook.com/zhpzdunskawola/posts/4296452113787414

5. Stanowisko Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej:
https://www.batory.org.pl/oswiadczenie/stanowisko-zespolu-ekspertow-prawnych-fundacji-im-stefana-batorego-w-zwiazku-z-sytuacja-na-granicy-polsko-bialoruskiej/

6. To są dobitne słowa, warte refleksji. Cały artykuł mogę udostępnić 5 osobom (chętnych proszę o kontakt):
https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,163229,27769424,agnieszka-holland.html
„To, co się dzieje dziś na polskiej granicy, to laboratorium. Odbieram to jako walkę o duszę Polaków – to, co wybierzemy, jakich polityków poprzemy, zadecyduje, jakim będziemy społeczeństwem i czy za kilkadziesiąt lat będziemy musieli się wstydzić za to, co zrobiliśmy, i fałszować historię. […] 
Polacy nie cieszą się dziś ani sympatią, ani solidarnością Zachodu, więc niech sobie ubrudzą ręce we krwi, potem się będzie mówić o nich to samo, co dziś się mówi o polskim antysemityzmie, bo niewątpliwie to, co się dzieje na granicy, jest ekspresją głębokiego rasizmu. […] Gdyby to byli Białorusini czy Rosjanie, działania władz nie byłyby tak zdecydowane i tak akceptowane. I ten codzienny rasizm reprezentują niemal wszyscy, ze służbami włącznie, jako jakiś rodzaj usprawiedliwienia swoich działań. „Przecież to nie są tacy sami ludzie jak my, to terroryści, zoofile, pedofile, roznoszą zarazki” – tą faszystowską mową nasze władze oswajają dehumanizację. Wyobrażam sobie, że polskie służby graniczne to są zwykli ludzie, dla których przekroczenie progu, za którym się wyrzuca płaczące dzieci do zimnego lasu na możliwą śmierć, jest trudne. Dlatego trzeba to obudować ideologią. Dla mnie jest to przekroczenie kolejnej granicy, bo jeśli akceptuje się de facto mordowanie ludzi, to można już wszystko zaakceptować. […] Jest to nasza wielka wina. I nie wiem, czy te tysiące ludzi, którzy się temu aktywnie przeciwstawiają, ją odkupią.”

7. Tutaj jedna z drastycznych relacji. Jeśli komuś trudno wyobrazić sobie, co się dzieje, tylko czytając różne teksty, to może obejrzeć to nagranie. „Tak to wygląda w centrum jądra ciemności. Tak wygląda finał wywózki z Polski po łapance.”
https://www.facebook.com/miroslawq/posts/5020566484625029


Newsletter nr 6 – 30 października 2021

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

poniżej kolejne informacje dotyczące służby uchodźcom. Natomiast na wstępie warto podkreślić, że przez ostatnie ponad dwa miesiące, od momentu gdy temat się pojawił, sytuacja istotnie się zmieniła. Początkowo nasza służba była reakcją na wydarzenia w Afganistanie oraz dramatyczną sytuację jednej grupy uchodźców przetrzymywanych na polu w Usnarzu. W chwili obecnej mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym na naszej granicy: kolejni ludzie umierają, kolejne osoby (w tym dzieci, rodziny, kobiety w ciąży) głodują, marzną, i są wielokrotnie wywożone do lasu – co zostało zalegalizowane w ustawie przyjętej przez parlament i podpisanej przez prezydenta (choć ustawa ta jest sprzeczna z ważniejszymi od niej zapisami). Do potrzebujących nie jest dopuszczana pomoc, choć wiele osób jest gotowych taką pomoc nieść, i jest zmuszonych czekać z nią bezczynnie dosłownie kilkaset metrów dalej. O Afganistanie już coraz mniej się mówi, choć sytuacja też jest tam coraz trudniejsza. O ile jednak trudno nam pomóc bezpośrednio w dalekich krajach, to nasze postawy w obliczu humanitarnego kryzysu w naszych granicach zostaną rozliczone – jeśli nie inaczej, to przez historię i nasze sumienie.

1. Ostatnio warszawski KIK, we współpracy z Grupą Granica, uruchomił przy granicy punkt interwencji kryzysowej. Informacja o jego powstaniu jest tu:
https://wiez.pl/2021/10/15/warszawski-kik-uruchamia-przy-granicy-polsko-bialoruskiej-punkt-interwencji-kryzysowej/i tu:
https://www.facebook.com/KIK.warszawa/posts/4965820953446745
a tu jest podsumowanie pierwszego tygodnia działania:
https://www.facebook.com/KIK.warszawa/posts/4993351127360394
W ramach harcerskiej służby, niektórzy z naszych instruktorów także zamierzają wesprzeć prowadzone w ramach tej inicjatywy działania.

2. Najistotniejsze nie jest jednak to, co inni, nawet pod szyldem SH, zrobią, ale co zrobi osobiście każdy z nas. Oprócz akcji bezpośredniej można prowadzić zbiórki, informować, uświadamiać, przekonywać. W najbliższym czasie każdy może na przykład:
– przeznaczyć jakąś część zarobku z akcji znicz/parking dla jednej z organizacji pomocowych
– wydrukować taką ulotkę (po prostu na A4) i ją rozdawać, także podczas akcji znicz/parking:
https://www.facebook.com/jedrek.owsinski/posts/10159641145713966
– przeprowadzić zbiórkę dla drużyny lub kadry według scenariusza tego typu:
https://www.facebook.com/ignacy.dudkiewicz/posts/7017349574957427
– podpisać taką petycję, przekazywać ją dalej, poprowadzić zajęcia na temat jej treści:
https://naszademokracja.pl/petitions/manifest-grupy-granica-pomaganie-jest-legalne-1
– przekazywać dalej wpis Jurka Owsiaka:
https://www.facebook.com/jerzyowsiak/posts/413404543488003

3. Przeprowadzona przez nas oraz hufiec ZHP Warszawa Mokotów zbiórka została opisana w bieżącym numerze magazynu Czuwaj (na stronach 22-23, cały numer można za darmo ściągnąć), są też nasze zdjęcia!
https://czuwaj.pl/czuwaj-10-2021/

4. Także w powyższym numerze Czuwaj (na stronie 3), znajduje się „Uchwała Rady Naczelnej ZHP w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej”:
„[…] Tam, gdzie innym ludziom wyrządza się krzywdę, tam, gdzie widzimy cierpienie i rozpacz, tam, gdzie inni ludzie potrzebują naszej pomocy – nie może nas zabraknąć. My, harcerze, zawsze stawaliśmy po stronie dobra, broniąc godności ludzkiego życia, stając przy słabszych. […] Wobec docierających do nas informacji na temat tego, co dzieje się na wschodniej granicy Polski, dramatycznej sytuacji koczujących tam ludzi, w tym również dzieci, nie możemy być bezczynni. […]”
Warto przeczytać także komentarz na ten temat „Nasz głos” na stronach 31-32.

5. Apel Wandy Traczyk-Stawskiej, harcerki, uczestniczki Powstania Warszawskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=zA-9zj54MFI„Nie udawajcie, że nie widzicie. Na naszych oczach nie mogą umierać ludzie! […] Wiem jako człowiek, który walczył w Powstaniu Warszawskim, że nie wolno zostawić bez pomocy ludzi, którzy są zagrożeni.”

6. Informowaliśmy już o działającej przy granicy inicjatywie „Medycy na granicy”. Zaangażowani w tę inicjatywę medycy podkreślają swoje związki z harcerstwem:- „Jesteśmy paczką harcerzy. Harcerstwo nauczyło nas planowania, współpracy i zaufania. To fundament, na którym zbudowaliśmy nasze działania…”
https://www.facebook.com/medycynagranicy/posts/119668800485782– „…jestem też instruktorem Harcerskiej Szkoły Ratownictwa…”
https://www.facebook.com/medycynagranicy/posts/119378723848123
Jeśli ktoś się pyta, jaki jest sens i co można wynieść z harcerstwa – to na właśnie to. To od nas zależy, czego jako harcerki i harcerze dokonamy, czego nauczymy naszych podopiecznych, i z czym w społeczeństwie harcerstwo będzie się kojarzyło.

7. Sytuacja ma charakter międzynarodowy, obserwuje ją cały świat:
https://www.theguardian.com/world/video/2021/oct/22/freezing-to-death-the-migrants-left-to-die-on-the-poland-belarus-border-video


Newsletter nr 5 – 23 października 2021

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy,

w chwili obecnej, po zakończeniu ostatniej zbiórki, nie prowadzimy wspólnych akcji w ramach naszej służby – natomiast zachęcamy do podejmowania inicjatyw indywidualnie, w drużynach i środowiskach, oraz śledzenia tematu i informowania o nim innych:

1. To już dziś (sobota, 23 października) – jeszcze można dołączyć! Początek o 14:00 w Michałowie (ul. Strażacka 4a, 16-050):
„Matki na Granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!”
Jako matki i nie-matki, ojcowie, nie-ojcowie, kobiety, mężczyźni, osoby, bierzemy sprawy w swoje ręce – staniemy wzdłuż granicy i pokojowo sprzeciwimy się torturowaniu migrantów, migrantek, uchodźców, uchodźczyń:
https://www.facebook.com/events/1934676266691461/

2. Informacje o innych działaniach (zbiórkach, protestach), w które można się włączyć, w Warszawie i nie tylko, zebrane są tutaj:
https://obywatele.news/uchodzcy/

3. Ludzie na granicy. Jak o tym rozmawiać i uczyć? Propozycje materiałów i linków dla nauczycielek i nauczycieli, przygotowane przez Koalicję SOS:
https://www.organizacjespoleczne.org.pl/ludzie-na-granicy-jak-o-tym-rozmawiac-i-uczyc-propozycje-materialow-i-linkow-dla-nauczycielek-i-nauczycieli/
Warto z powyższych materiałów skorzystać, w szczególności z takiego poradnika:
https://www.organizacjespoleczne.org.pl/wp-content/uploads/2021/10/Ludzie-na-granicy-Jak-o-tym-rozmawiac-i-uczyc_.pdf

4. Podsumowanie sytuacji i wydarzeń na granicy z Białorusią (stan na 3.10.2021):
https://drive.google.com/file/d/1JzO5JNi44aWx3DHm6upoKL_8B6O5Ht0v/view

5. Rozmowa z Mateuszem Wodzińskim, znanym jako Exen, mieszkańcem wschodniego Podlasia, który poświęca swój czas, by przekazywać wszystkim informacje o sytuacji z polsko-białoruskiej granicy. Nasz gość opowiada, jak żyje się w stanie wyjątkowym, o interwencjach Straży Granicznej, o budowie muru i niezwykle trudnej sytuacji migrantów.
https://soundcloud.com/politykainsight/15-pazdziernika-2021

6. Wzór, wódz, starsza siostra, starszy brat – odważnie podejmuje działania, wyznacza kierunki i cele, swoimi pomysłami inspiruje innych, niesie pomoc, pracuje na pierwszej linii. Bądź jak oni:  
https://www.facebook.com/gminamichalowo/posts/4634207839980344


Newsletter nr 4 – 16 października 2021

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy, 

oto kolejna porcja informacji dotycząca naszej służby dla uchodźców:

1. Zakończyliśmy dotychczasową zbiórkę, współorganizowaną ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej oraz hufcem ZHP Warszawa-Mokotów. Oto jej zwięzłe podsumowanie:

  • W sumie zebraliśmy 115 kartonów darów (ubrania, koce, artykuły higieniczne, jedzenie, zabawki). W poprzedni, pracowity weekend, z tych rzeczy skompletowanych zostało ok. 300 imiennych paczek przeznaczonych dla osób z ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie. Pozostałe rzeczy zostały zawiezione do magazynu PCK w Lublinie, skąd będą dalej przekazane do potrzebujących w ośrodkach oraz przy granicy.
  • Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali dary w ramach zbiórki, a także wspierali ją od strony organizacyjnej (sortowali, pakowali, przewozili, umawiali innych, organizowali przestrzeń, czas, kartony, etc.) – lista tych osób znajduje się na końcu tego newslettera (jeśli jeszcze ktoś powinien się na niej znaleźć, a nie został wymieniony, to proszę o sygnał!).
  • W załączniku kilka kolejnych zdjęć ze zbiórki.
  • Słowa uznania w związku ze zbiórką przekazał nam Marcin Wojdat, naczelnik SH w latach 2000-2006:
    Podwójna radość. Dlatego, że to robicie – to właściwa harcerska odpowiedz na potrzebę konkretnych ludzi znajdujących się w potrzebie. To Wasza służba. Oraz dlatego, że robicie to razem z Hufcem ZHP Warszawa-Mokotów im. Szarych Szeregów. Współpraca tych dwóch środowisk harcerskich ma długą tradycje. Wspólna Kapituła stopnia Harcerza Rzeczypospolitej, wspólna zbiórka darów dla powodzian, i wiele innych. Dziękuję.”

2. O dalszych wspólnych działaniach będziemy informować w najbliższym czasie. Natomiast cenna będzie także każda niezależna inicjatywa każdej i każdego z nas, drużyny, środowiska, etc. Przykładowe pomysły na służbę to: – zadeklarowanie przekazania jakiejś części zarobku z akcji znicz/parking na pomoc osobom w ośrodkach i przy granicy- zaproszenie osób, które trafiły do Polski, na wigilie drużyn/środowisk i inne zbiórki- zajęcia na ten temat w gronie harcerzy i instruktorów

3. Sytuacja jest naprawdę bardzo poważna, naprawdę chodzi o życie wielu osób. W czwartek przy granicy znaleziona została kolejna ofiara – rówieśnik większości z nas, 24-letni Syryjczyk:
https://www.facebook.com/polacydlauchodzcow/posts/3169634809938180

4. To jest wywiad, którego każdy musi wysłuchać! To się dzieje teraz przy białoruskiej granicy:
https://www.facebook.com/RadioNowySwiat/videos/1052998758843694/

5. Jak rozmawiać z dziećmi o uchodźcach? – także warto wysłuchać i wykorzystać (w pracy harcerskiej i nie tylko):
https://audycje.tokfm.pl/podcast/112713,Lekcje-o-migrantach-i-uchodzstwie-Dzis-w-sytuacji-z-ktora-mamy-do-czynienia-na-granicy-to-niezwykle-wazne

6. Trzeba wiedzieć co się dzieje – dalsze relacje:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=4698445286886672&id=100001637427545
https://www.facebook.com/FundacjaOcalenie/posts/4747799005253957
https://www.facebook.com/ewa.wolkanowska/posts/10161400778313574https://www.facebook.com/miroslawq/posts/4933788909969454https://www.facebook.com/miroslawq/posts/4951047814910230https://www.facebook.com/iwona.wyszogrodzka/posts/4329720290452954https://www.facebook.com/maciej.moskwa/posts/10158941573749081
https://www.facebook.com/maciej.moskwa/posts/10158942749424081
Warto też śledzić profil niezwykle cennej inicjatywy „Medycy na granicy”:
https://www.facebook.com/medycynagranicy/

7. Inicjatywy, w których można samemu wziąć udział:

  • Zróbmy razem transparenty – Stop torturom na granicy!”
    Sobota, 16 października (to dziś!), 12:00-18:00, Ambasada Muzyki Tradycyjnej – Jazdów 3/20
    https://www.facebook.com/events/604286537268982/
  • „Stop torturom na granicy! Marsz solidarności z uchodźcami i uchodźczyniami”
    Niedziela, 17 października (to jutro!), 14:00, rondo de Gaulle’a
    https://www.facebook.com/events/581700886586218
  • Matki na Granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!” – Jako matki i nie-matki, ojcowie, nie-ojcowie, kobiety, mężczyźni, osoby, bierzemy sprawy w swoje ręce. W sobotę 23 października (za tydzień!), o 12:00, staniemy wzdłuż granicy i pokojowo sprzeciwimy się torturowaniu migrantów, migrantek, uchodźców, uchodźczyń. Miejsca przygraniczne podamy z wyprzedzeniem, przed protestem. Naszej akcji towarzyszy zbiórka rzeczowa, z którą niezwłocznie startujemy. 
    https://www.facebook.com/events/1934676266691461/

8. Informacje o naszych działaniach są zebrane i aktualizowane na stronie:
https://sh.org.pl/uchodzcy/

————————
Lista osób z SH zaangażowanych od strony organizacyjnej w naszą zbiórkę darów:

  • Organizacja zbiórki (osób, miejsca, czasu, etc.):
    Ania Dmowska, Kinga Kaczmarek, Olek Kaczmarek, Gosia Szelhaus
  • Sortowanie i pakowanie:
    Michalina Dąbrowska, Ania Dmowska, Alicja Durka, Janek Dziedzic, Kajetan Dziubiński, Julka Patyrek, Kaja Kaczmarek, Olek Kaczmarek, Ola Kaniewska, Daria Kaźmierczak, Maja Kopańska, Maciek Kuzawiński, Zuzia Lorent, Cyprian Machnio, Wojtek Mickiewicz, Ania Mieczyńska-Jerominek, Ania Miedzianowska, Lopek Mikienko, Beata Pozorek, Julka Rutkowska, Marcin Rzeźnik (kartony), Michalina Siudowska, Łucja Staszczyszyn, Piotr Sułkowski, Rafał Szczerba, Gosia Szelhaus, Maja Żyglicka
  • Kierowcy – przewóz darów do ośrodka w Kętrzynie, bazy Grupy Granica w Teremiskach, lub magazynu PCK w Lublinie:
    Adam Czasza, Ania Dmowska, Julka Gralec, Paweł Rubach, Mikołaj Szymański
  • PR, informacja, finanse:
    Alicja Durka, Ola Kaniewska, Basia Kapturkiewicz, Piotr Sułkowski, Kasia Szymańczak
  • Własną zbiórkę przeprowadził i przekazał nam rzeczy:
    Szczep 1 Wareckich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych im. Józefa Manczarskiego

Newsletter nr 3 – 9 października 2021

Drogie Instruktorki, Drodzy Instruktorzy, 

oto kolejna porcja informacji dotycząca naszej służby dla uchodźców:

1. Od Stowarzyszenia Interwencji Prawnej otrzymaliśmy podziękowania za zaangażowanie w zbiórkę (którą prowadzimy wraz z hufcem ZHP Warszawa Mokotów) – natomiast równocześnie Stowarzyszenie to apeluje o pomoc w dalszym zbieraniu potrzebnych rzeczy:
https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.Interwencji.Prawnej/posts/4967261266637135
W powyższym odnośniku wymienione są aktualne potrzeby. Rzeczy można dostarczyć w ten weekend (najlepiej dziś, czyli w sobotę 9 października) od 10.00 do 18.00 do szkoły Montessori przy ul. Czerniakowskiej 128.

2. Na zdjęciu w załączniku – hm. Anna Mieczyńska-Jerominek, pierwsza Naczelniczka SH, w lokalu hufca ZHP Warszawa-Mokotów przy ul. Chełmskiej, podczas sortowania i pakowania rzeczy zebranych w ramach naszej zbiórki.

3. Także w ten weekend (dziś i jutro – sobota i niedziela, 9 i 10 października, w godz. 10:00-18:00), w tej samej szkole Montessori przy ul. Czerniakowskiej 128, będziemy pakować zebrane rzeczy w ok. 200 spersonalizowanych paczek (jak już wcześniej informował Olek). Wciąż potrzebne są osoby do pomocy w ich pakowaniu, można przyjść w dowolnych godzinach, tak jak każdemu wygodnie. Osoby chętne prosimy o bezpośredni kontakt z Olkiem ([email protected]). 

4. Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów wydał ważne stanowisko w sprawie sytuacji na granicy!
https://www.facebook.com/hufiec.mokotow/posts/6633639543327677
„[…] Stoimy dziś w obliczu rozgrywającego się na polskiej granicy kryzysu humanitarnego, który już zbiera żniwo w postaci ludzkiego życia. Dramat ten ma wielu aktorów, w tym tych najbardziej bezbronnych, najmniejszych i najsłabszych – dzieci. […] ochrona tych „małych pielgrzymów” powinna być obowiązkiem nie tylko ich opiekunów, ale wszystkich dorosłych ludzi, których spotykają na swej drodze. […] apelujemy do wszystkich harcerzy i harcerek o połączenie swoich sił z wyspecjalizowanymi organizacjami i włączenie się w lokalne i krajowe działania na rzecz poprawienia statusu uchodźców. Z całą mocą apelujemy o zadbanie o dobrostan dzieci – o włączanie ich, kiedy będzie już to możliwe, do pracy zuchowych i harcerskich drużyn, zapraszanie na spotkania wigilijne Waszych środowisk, fundowanie dla nich miejsc na Waszych zimowiskach i obozach, pełnienie służby przez kadry drużyn w ośrodkach dla uchodźców. […] nasze życie w szaroszeregowym „Pojutrzu” ma swoje przywileje, ale nakłada na nas również moralne obowiązki. Działajmy dziś!”

5. Trzeba wiedzieć co się dzieje – o sytuacji przy granicy informują osoby bezpośrednio zaangażowane w pomoc potrzebującym, w tym także mieszkające w obszarze objętym stanem wyjątkowym. Relacje są wstrząsające:
https://www.facebook.com/a.m.biniecka/posts/10228763305008244
https://www.facebook.com/ewa.wolkanowska/posts/10161386707238574https://www.facebook.com/anna.dabrowska.7568/posts/10159250505809526
https://oko.press/slysze-wycie-dziecka-na-granicy-przez-cala-noc-miejcie-odwage-przyjechac-i-spojrzec-mu-w-twarz/
A tu apel „Rodzin bez granic”:
https://rodzinybezgranic.wordpress.com/
„[…] I jedno spojrzenie wystarczy, żeby nie zgodzić się na ich śmierć w lesie. […] Wykonajcie dziś, zaraz jeden telefon do kogoś, kogo znacie, a kto może sprawić, że te dzieci nie umrą. To bardzo proste: od wielu godzin nie dostały nic do jedzenia, trzeba działać natychmiast.”

6. Informacje o naszych działaniach są zebrane i aktualizowane na stronie:
https://sh.org.pl/uchodzcy/


Newsletter nr 2 – 3 października 2021

Drodzy Instruktorzy i Instruktorki,

oto kolejna porcja informacji dotycząca naszej służby dla uchodźców:

1. Wciąż można wziąć udział (mimo że oficjalnie poniższe wydarzenie na fb nie jest przedłużone) w zbiórce dla uchodźców organizowanej przez SH oraz hufiec ZHP Warszawa Mokotów:
https://www.facebook.com/events/528922371739689
Poza dołożeniem się do zbiórki, w najbliższym tygodniu ponownie potrzebne są osoby do pomocy w sortowaniu i pakowaniu – od poniedziałku do piątku (4-8 października) w godz. 17:00-20:00 (ul. Chełmska 50); chętnych prosimy o zgłoszenie się do Gosi Szelhaus ([email protected]).

2. Oto zwięzłe podsumowanie naszej dotychczasowej zbiórki: 
– zapakowanych zostało 115 kartonów z darami (ubrania, koce, artykuły higieniczne, jedzenie, zabawki)
– w organizację zbiórki i sortowanie do tej pory było zaangażowanych ok. 10 osób z SH i ok. 20-30 z ZHP
– w SH lokalną, cieszącą się dużym powodzeniem zbiórkę zorganizował szczep z Warki
– nasi kierowcy (z SH Adam Czasza i Mikołaj Szymański) wykonali 4 kursy do Teremisek z rzeczami z innych zbiórek, które patrole Grupy Granica przekazują osobom znalezionym w lesie

3. Odbyły się już wszystkie 4 spotkania edukacyjno-informacyjne organizowane z Polskim Forum Migracyjnym. Uczestnicy mieli okazje dowiedzieć się więcej o islamie, skonfrontować swoje skojarzenia z faktami, zadać wiele pytań! W spotkaniach łącznie uczestniczyło ok. 30 przybocznych, drużynowych i instruktorów z SH i ZHP.

4. Jeden z punktów gry hufców podczas święta hufców 2 października dotyczył uchodźców – m.in. można na nim było przekazać rzeczy do organizowanej przez SH zbiórki dla uchodźców. Punkt mieścił się przy Tablicy Wdzięczności Narodowi Irańskiemu (kto nie widział to warto odwiedzić!):
https://www.kombatanci.gov.pl/pl/aktualno%C5%9Bci/1593-uroczysto%C5%9B%C4%87-przy-tablicy-wdzi%C4%99czno%C5%9Bci-narodowi-ira%C5%84skiemu.html
z której można dowiedzieć się, iż w 1942 Iran przyjął 121000 osób, w tym ponad 20000 dzieci, deportowanych w latach 1939-1941 z kresów wschodnich RP. „Irańska pomoc uchroniła Polaków przed represjami oraz śmiercią z głodu i chorób.” Niech to będzie refleksją na dziś. Na tym punkcie można było także dowiedzieć się, do jakich innych krajów Polacy migrowali – oraz jak brzmi i do czego nas zobowiązuje art. 56 Konstytucji RP:
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/konstytucja-rzeczypospolitej-polskiej-16798613/art-56

5. Inne inicjatywy, które każdy może wesprzeć we własnym zakresie i polecać innym:
– apel „Wzywamy PCK na granicę polsko-białoruską”
https://naszademokracja.pl/petitions/wzywamy-polski-czerwony-krzyz-na-granice-polsko-bialoruska
– codzienne protesty o godz. 17:00 pod siedzibą Straży Granicznej:
https://www.facebook.com/events/2137576759729365/

6. Informacje o naszych działaniach są zebrane i aktualizowane na stronie:https://sh.org.pl/uchodzcy/


Newsletter nr 1 – 26 września 2021

Drodzy Instruktorzy i Instruktorki,

od kilku tygodni podejmujemy różne działania dotyczące pomocy uchodźcom. Warto byśmy wszyscy byli ich świadomi, a każdy wiedział w jaki sposób może w tych działaniach wziąć udział, na miarę swoich sił i możliwości. W związku z tym, od teraz, będziemy zbierać informacje o różnych naszych działaniach w postaci regularnego newslettera (ograniczając równocześnie ilość niezależnych e-maili na te tematy) – a pierwszą odsłoną tego newslettera jest ten właśnie e-mail. Oto co się dzieje: 

1. Wciąż trwa organizowana przez nas we współpracy z hufcem ZHP Warszawa Mokotów zbiórka dla uchodźców:
https://www.facebook.com/events/528922371739689
Poszerzymy natomiast listę jej odbiorców – w zależności od potrzeb, zebrane rzeczy trafią albo do ośrodka dla uchodźców w Kętrzynie, albo do Grupy Granica z przeznaczeniem dla osób znajdowanych w lasach przy granicy.

2. Pilnie potrzebne jest wsparcie, w związku z powyższą zbiórką, w siedzibie hufca ZHP Mokotów (ul. Chełmska 50):- osoby, które w nadchodzącym tygodniu (od poniedziałku 27.IX., do piątku 1.X.), w godz. 17:00-20:00, mogą pomóc w sortowaniu, prosimy o zgłoszenie się do Gosi Szelhaus ([email protected])- potrzebnych jest (najlepiej już na poniedziałek) kilkadziesiąt dużych kartonów do pakowania (np. z jakiegoś sklepu, hurtowni, itp.); jeśli ktoś może takie kartony zorganizować to także prosimy o kontakt z Gosią Szelhaus

3. Jeśli ktokolwiek (drużyny, środowiska, itp.) organizuje zbiórki w swoich jednostkach (lub w pracy, szkole, na uczelni, itp.), to proszę przesłać informację o tym do Olka Kaczmarka ([email protected]). Pomoże to skoordynować wszystkie nasze działania i przyszłe transporty.

4. Odbyły się już dwa spotkania organizowane z Polskim Forum Migracyjnym: prof. Witold Klaus wyjaśnił, iż zamknięte ośrodki dla cudzoziemców w zasadzie niczym się nie różnią od więzień o zaostrzonym rygorze, a Wojciech Jagielski opowiedział jak umówić się na wywiad z lokalnym wodzem Talibów. Przed nami jeszcze dwa spotkania – chętni wciąż mają szansę dołączyć, w tym celu należy skontaktować się z Karoliną Delurą ([email protected]).

5. Pojawiło się wiele innych inicjatyw, które każdy może wesprzeć we własnym zakresie i polecać innym:
– zbiórka dla osób błądzących przy granicy:
https://www.facebook.com/events/582043073147956/
– ważna inicjatywa medyków apelujących o pozwolenie na wjazd w strefę stanu wyjątkowego i umożliwienie udzielania pomocy; proszą by ich apel przekazywać dalej:
https://www.facebook.com/jsieczko/posts/4259802670783326

6. Jak rozmawiać o uchodźcach z dziećmi? Ciekawy i ważny wywiad z Anną Alboth:
https://kosmosdladoroslych.pl/ale-temat/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-uchodzcach-wywiad-z-anna-alboth/

7. Informacje o naszych działaniach są zebrane i aktualizowane na stronie:
https://sh.org.pl/uchodzcy/